شرایط و مراحل کم کردن سن در شناسنامه

کم کردن سن در شناسنامه
فهرست مطالب:

طبق قانون، زادروز هر فردی باید ثبت شود‌. سند رسمی که همراه با تولد نوزاد صادر می‌شود، شناسنامه است. شناسنامه توسط سازمان ثبت‌احوال کشور، ثبت و صادر می‌گردد. برای حفظ این اسناد، امکان تغییر اطلاعات وجود ندارد؛ اما ممکن است برخی مدعی شوند که اطلاعات شناسنامه اعم از تاریخ تولدشان نادرست است و تقاضای کم کردن سن در شناسنامه را داشته باشند.

کم کردن سن در شناسنامه یک اقدام غیرممکن است؛ اما درصورتی‌که دلایل کافی و قابل‌قبول وجود داشته باشد، این امر ممکن می‌باشد.

مشخصاتی اعم از نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، نام پدر، نام مادر، محل تولد، نام همسر یا همسران، تاریخ وقوع نکاح، در صورت طلاق تاریخ آن و مشخصات فرزند در اداره ثبت‌ احوال ثبت می‌شود؛ اما باید یک نسخه از آن نزد خود فرد باشد که آن نسخه، شناسنامه و کارت ملی است. طبق ماده ۳۳ قانون ثبت‌احوال، آخرین وقایع در شناسنامه و کارت ملی ثبت می‌شود و شناسنامه یا کارت ملی جدیدی صادر نمی‌شود؛ بنابراین باید در ثبت اطلاعات و نگهداری آن دقت کنید.

امکان تغییر سن در شناسنامه

با توجه به ماده‌ واحده قانون حفظ اعتبار اسناد سجلی و جلوگیری از تزلزل آنها، مصوب سال 1367، از تاریخ ذکر شده تغییر تاریخ تولد غیرممکن است؛ اما اگر آن افراد استثنا، بتوانند اثبات کنند که سن واقعی‌شان با سن درون شناسنامه، یکسان نیست، می‌توانند برای یک‌بار تغییر سن دهند. بسته به تفاوت سن واقعی و سن شناسنامه، مراجعه به مرجع‌ها متفاوت می‌باشد.

بیشتر بخوانید: انواع دعاوی ثبتی که برای حل آنها به وکیل امور ثبتی نیاز دارید

مدارک موردنیاز برای تغییر سن در شناسنامه

مراحل کم کردن سن در شناسنامه

برای تغییر سن شناسنامه بسته به میزان تفاوت سن، مرجع‌ها متفاوت می‌باشد.

درصورتی‌که تفاوت سن بیشتر از 5 سال باشد:

در این حالت فرد باید به فرمانداری شهرستان محل صدور شناسنامه مراجعه کند‌. در این مکان، پرونده‌ای در کمیسیون تشخیص سن بررسی می‌شود. فرماندار یا بخشدار، رئیس اداره ثبت‌احوال محل، پزشک منتخب، مدیرعامل سازمان بهداری استان و رئیس شورای اسلامی شهر یا بخش از افراد این کمیسیون می‌باشند؛ اما رئیس این کمیسیون، قاضی محل می‌باشد. استشهادنامه، برگه ولادت و سایر مدارک توسط کمیسیون بررسی می‌شود. اگر پزشک تفاوت سنی را تأیید کرد، فرد می‌تواند روند تغییر سن در شناسنامه را شروع کند. اما اگر مورد تأیید واقع نشد، برای اعتراض باید به دیوان عدالت مراجعه نمایید.

درصورتی‌که تفاوت سن کمتر از 5 سال باشد:

در این حالت فرد باید به دادگستری مراجعه کند‌. دادگاه حقوقی محل سکونت فرد، صلاحیت دادخواست را بررسی می‌کند. اگر مورد تأیید واقع شد، فرد به اداره ثبت‌احوال صادرکننده شناسنامه می‌رود و درخواست رسیدگی به دادخواستش را می‌دهد. نکته‌ قابل‌ذکر این می‌باشد که بررسی اولیه در محل اقامت فرد انجام می‌شود نه در محل صدور شناسنامه. اگر مورد تأیید واقع نشد، می‌توانید اعتراض کنید تا در دادگاه تجدیدنظر مجدد بررسی شود.

فردی ۲۲ ساله ادعا دارد که شناسنامه او، شناسنامه برادر بزرگ‌تری است که دو سال قبل از تولد او فوت شده است و همان شناسنامه را برای ایشان در نظر گرفته‌اند و برای شناسنامه جدید اقدام نکرده‌اند‌. در این صورت پزشک با انجام معاینات و آزمایشات می‌تواند ادعای وی را ثابت نماید.

ادعا می‌شود که شناسنامه همراه پدر و مادر بوده است و آنها به دلیل وجود این شناسنامه، سختی‌ها را متحمل نشده و اقدام به گرفتن شناسنامه جدیدی نکرده‌اند‌.

مدت ‌زمان لازم برای تغییر سن در شناسنامه

پروسه تغییر سن در شناسنامه بسته به موارد و شرایط و همچنین میزان تفاوت و محل زندگی، متفاوت می‌باشد؛ اما به‌طور تقریبی بین یک تا سه ماه، زمان می‌برد.

بیشتر بخوانید: بهترین وکیل خانواده در تهران کیست و چه ویژگی هایی دارد؟

شرایط کم کردن سن در شناسنامه

از شرایط کم کردن سن در شناسنامه فقط و فقط داشتن یک مدرک، کافی می‌باشد که بتواند اثبات کند گفته شما راست می‌باشد. اگر مورد تأیید واقع شد، هرچه سریع‌تر شروع به کار کنید‌.

 

آیا کم کردن سن در شناسنامه امکان‌ پذیر است؟

سخت‌گیری در موارد حقوقی چون شناسنامه، کارت ملی، طلاق، ملکیت ارث‌ومیراث و… سبب شده که بسیاری از سؤال‌ها بی‌جواب بماند و خیلی از افراد فکر کنند غیرقابل انجام می‌باشد؛ اما تمامی مشکلات به دلیل ناآگاهی از قوانین حقوقی می‌باشد. برای مثال افراد فکر می‌کنند کم کردن سن در شناسنامه غیرممکن است. درحالی‌که چنین نیست. اگر فرد، دلیل و مدرک محکمه‌پسندی برای ادعای خود داشته باشد، سر چند ماه تغییر سن را انجام می‌دهد

وکیل کم کردن سن شناسنامه

وکیل کم کردن سن در شناسنامه

همان‌طور که گفته شد با توجه به قانون سختگیرانه اعتبار اسناد سجلی، تغییر در آنها بسیار سخت می‌باشد و همواره لازم است یک وکیل داشته باشید.

در روند تغییر سن شناسنامه، ابتدا باید با یک فرد خبره مشورت کنید. فرد خبره در مرحله اول به شما مشاوره می‌دهد و از شما دلایل و مدارکی را که دارید درخواست می‌نماید. (برخی مشاوره‌ها، رایگان و برخی غیر رایگان می‌باشد) با مطالعه اسناد، مدت‌زمان تقریبی نتیجه‌گیری و مقدار هزینه‌ای که باید بکنید را به شما اعلان می‌کند و اگر شما راضی بودید شروع به کار می‌کند‌‌. برخی وکلا با اطمینان کامل از کار خود، کار را ضمانتی انجام می‌دهند که اگر نتیجه نگرفتید بازگشت وجه انجام شود. کمک گرفتن از چنین وکلایی مناسب‌تر از این می‌باشد که برای صرفه‌جویی در مصرف پول، خودتان دنبال کارها راه بیافتید.

وکیل با داشتن سابقه و اطلاعات بالا می‌تواند گفته شما را ثابت نماید، آن هم از طریق قانونی. از مزایای داشتن یک وکیل خوب این می‌باشد که لازم نیست شما به زحمت بیافتید و مدام دنبال کارهای خسته‌کننده بروید. وکیل با آگاهی کامل و صحبت مناسب، کار شما را در مدت‌زمان کمتری به انجام می‌رساند.

گرفتن وکیل برای افزایش سن و کاهش سن مورد تأیید می‌باشد؛ بنابراین با کمک گرفتن از وکیل کم کردن سن در شناسنامه، می‌توانید به نتیجه‌ برسید و یک پیروزی را از آن خود نماید.

نتیجه‌گیری

اغلب افراد به شناسنامه و کارهای حقوقی به چشم یک شیء بی‌اهمیت نگاه می‌کنند و متوجه نیستند که اطلاعات یک‌ شناسنامه چقدر می‌تواند در آینده‌ فرزندانشان تأثیر داشته باشد. هر فردی باید با بالا بردن اطلاعات عمومی‌، از تمامی مسائل آگاه باشد تا مبادا دچار مشکلاتی که بقیه افراد شده‌اند‌، بشود. در این مقاله با تمامی مراحل کم کردن سن در شناسنامه، شرایط و نقش وکلا در این ماجراها آگاه شدید. برای کم کردن سن در شناسنامه میتوانید از وکلای زبده موسسه صلح میزان کمک بگیرید. برای دریافت هزینه وکیل تغییر سن شناسامه تماس بگیرید.

در facebook به اشتراک بگذارید
فیس بوک
در twitter به اشتراک بگذارید
توییتر
در linkedin به اشتراک بگذارید
لینکدین
در whatsapp به اشتراک بگذارید
واتس آپ

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر