وکیل مهریه در تهران، انواع مهریه، هزینه وکیل و قوانین جدید 1401

چگونه بهترین وکیل مهریه در تهران را پیدا کنیم؟

  • انواع مهریه
  • تقسیم بندی مهریه براساس نوع پرداخت
  • قانون جدید مهریه
  • لزوم داشتن وکیل برای اجرای مهریه و راه های دریافت مهریه
  • معیارهای انتخاب یک وکیل مهریه

وکیل مهریه چگونه می تواند زوجه را در دریافت مهریه یاری رساند؟ وکیل مهریه چه کسی است و برای انتخاب وکیل مهریه باید چه نکاتی را مد نظر قرار داد؟ این سوالات، سوالاتی هستند که هنگام انتخاب وکیل مهریه، پاسخ آنها را لازم است که بدانیم. زوجه در هنگام مطالبه مهریه باید به مراحل و شرایط قانونی و مقرراتی که قانونگذار آنها را تدوین نموده است آشنایی کامل داشته باشد، این مهم نیز تنها با داشتن وکیل مهریه محقق می شود. شخصی که دانش حقوقی قوی در این حوضه داشته باشد می تواند شما را در این راه به بهترین شکل ممکن همراهی و راهنمایی نماید.
مهریه از جمله مهمترین حقوق مالی خانم ها می باشد در حقیقت بر این اساس مهریه را تعیین می نمایند که پشتوانه مالی برای زوجه باشد. زوجه برای دریافت این حق مالی از حمایت های قانونی و شرعی برخوردار است و به محض درخواست این حق زوج مکلف به پرداخت آن می شود. البته باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که برای دریافت مهریه قوانین مختلفی وضع شده است که دانستن آنها نیاز به مهارت های بسیار بالایی دارد که تنها وکیل مهریه این قوانین را به صورت کلی می داند و به آها اشراف کامل دارد. در ادامه به بررسی کامل این موارد پرداخته می شود.

البته باید این نکته را نیز به یاد داشته باشید که به محض جاری شدن خطبه عقد زوجه مالک تمام مهریه می‌گردد و در هر زمان که بخواهد می‌تواند مهریه را مطالبه نماید. همچنین ممکن است زوجه مهریه خود را در مقابل دریافت حکم طلاق ببخشد. در این مورد وکیل مهریه می‌تواند پاسخگوی تمامی سوالات طرفین باشد.

مساله مهریه یکی از موضوعاتی است که پس از طلاق یا در زندگی مشترک می‌تواند مورد مناقشه زوجین قرار گیرد و بسیاری از زوجین از شرایط گرفتن مهریه بعد از طلاق آگاه نیستند. از این رو وکیل مهریه می‌تواند در حل و فصل این دعاوی نقش تعیین‌کننده‌ای ایفا کند. در این مقاله به بررسی ابعاد مختلف این موضوع خواهیم پرداخت.

انواع مهریه

ماده ۱۰۷۸ قانون مدنی در این خصوص که چه چیزهایی را می‌توان به عنوان مهریه قرار داد بیان می‌کند که هر چیزی را که ارزش مالی داشته باشد و قابلیت تملک داشته باشد را می‌توانید به عنوان مهریه قرار دهید.

مهریه به مالی گفته می شود که مرد هنگام جاری شدن خطبه (صیغه) عقد، متعهد می شود که آن را به زن پرداخت کند. ماده 1082 قانون مدنی به حد و حدود مهریه پرداخته است و در آن ذکر شده که زن مالک مهریه است و بعد از عقد، هر نوع تصرفی بخواهد می تواند در آن اعمال کند. ازجمله مواردی که به استناد ماده 1078 قانون مدنی، می توان به عنوان مهریه محضری کرد، هر چیزی است که دارای ارزش مادی بوده و قابلیت تملک داشته باشد.

چه مواردی را می‌توان به عنوان مهریه انتخاب نمود؟

اصولا ایرانیان رسم دارند که برای سعادت و برکت زندگی مشترک مهریه را یک جلد کلام‌الله مجید، شمعدان و آینه، چند شاخه نبات و همچنین سفر زیارتی در نظر بگیرند.

در ادامه نیز تعدادی سکّه طلا یا وجه نقد و یا ملک را به عنوان مهریه قرار می‌دهند.

انواع مهریه عبارتند از:

مهرالمسمی :

در هنگام عقد میزان آن مشخص است و در سند ازدواج، مقدار آن ثبت خواهد شد. در تعیین میزان این نوع مهریه محدودیت قانونی وجود ندارد و با توافق زوجین هر نوع مایملک مادی و غیرمادی را می توان در سند ازدواج درج نمود.

مهرالمتعه :

در بعضی موارد در زمان عقد هیچ مهری برای زن از طرف مرد، درنظر گرفته نشده است. این نوع مهریه دارای شرایطی است: مرد با همسرش مقاربت نداشته باشد، قبل از تعیین مهر مرد اقدام به طلاق زن کند، میزان مهریه با توجه به استطاعت مالی مرد تعیین می گردد. در این مورد وکیل مهریه با توجه به دانش و تجربیاتش در این زمینه، می تواند موکل خود را از جزئیات و فرایند کار مطلع سازد.

مهر السنه :

مهریه تمام همسران پیامبر (بجز عایشه) و حضرت فاطمه معادل 500 درهم بوده است، به این مهریه «مهر السنه» می گویند.

مهرالمثل :

مهریه ای که با توجه به موقعیت و ویژگی های زن و خانواده اش، از جمله مدرک تحصیلی، ویژگی های اخلاقی-شخصیتی، ملاک های جسمی-شخصی، ملاک های خانوادگی-جمعی، محل سکونت و .... تعیین می شود. این نوع مهریه مانند مهرالمتعه، دارای شرایطی است: میزان مهریه از جانب مرد مقرر نشده باشد و مقاربت اتفاق افتاده باشد، در هنگام عقد زوجین توافق کرده و شرط کرده باشند که زن، مهریه نداشته باشد و بعد از عقد، مقاربت اتفاق افتاده باشد. در اینگونه موارد این نوع مهریه به زن تعلق می گیرد، در بعضی موارد که مهرالمسمی به هر دلیلی باطل شده و مقاربت بین زوجین اتفاق افتاده باشد، این مهریه به زن تعلق می گیرد. معمولاً افراد جامعه از این نوع مهریه و شرایط شمول آن اطلاعی ندارند و وکیل مهریه در تعلق گرفتن آن به زوجه، نقش بسزایی ایفا می کند.

انواع مهریه

بیشتر بخوانید: وظایف وکیل طلاق توافقی چیست؟

تقسیم بندی مهریه براساس نوع پرداخت

مهریه براساس نوع پرداخت، به دو دسته تقسیم می شود :

مهریه عندالمطالبه :

این مهریه به این معنی است که هر زمان زن مهریه را از همسرش طلب کند، مرد وظیفه دارد آن را تمام و کمال به همسر خود پرداخت کند. در این نوع مهریه، بنا بر آن است که مرد توانایی پرداخت مهریه ای را که به عهده گرفته دارد، اما برای عدم پرداخت آن توسط مرد شروطی وجود دارد. اگر مرد بتواند در دادگاه ثابت کند که استطاعت مالی کافی برای پرداخت مهریه را ندارد، در آن صورت قاضی با توجه به شرایط مالی و درآمدی وی، مهریه را قسط بندی می کند. نکته حائز اهمیت در اینجا، اثبات این امر توسط مرد است که وکیل مهریه نقش حیاتی در این مورد و بالعکس (گرفتن مهریه از زوج توسط زوجه) می تواند داشته باشد.

مهریه عندالاستطاعه :

در این نوع مهریه، مرد به شرطی مهریه زوجه را تمام و کمال می پردازد که استطاعت مالی به میزان مهر مشخص شده را داشته باشد. نکته حائز اهمیت که جایگاه وکیل را در این نوع مهریه شاخص و پررنگ می سازد، این است که زوجه باید استطاعت مالی زوج را برای پرداخت مهریه ثابت نماید. درغیر این صورت به وی، پولی تعلق نخواهد گرفت!
نکته حائز اهمیت در اینجا، اثبات این امر توسط مرد است که وکیل مهریه نقش حیاتی در این مورد و بالعکس (گرفتن مهریه از زوج توسط زوجه) می تواند داشته باشد.

قانون جدید مهریه

بدلیل ثبت مهریه های بالا و عدم پرداخت توسط آقایان (به دلیل عدم استطاعت مالی)، شکایت و به تبع آن محکوم شدن در دادگاه و حبس های طولانی مدت، در سال 1391، قانون جدیدی وضع شد که به موجب آن، صرفاً درخواست مهریه تا 110 سکه تمام بهار آزادی به صورت عندالمطالبه ثبت خواهد شد و اگر میزان مهریه بیش از این مقدار باشد، زوجه باید تمکن مالی مرد را اثبات نماید و بقیه مهریه به صورت عندالاستطاعه محاسبه و پرداخت خواهد شد. در همین راستا، در برخی موارد مهریه به هردو روش، با توافق زوجین تعیین می شود، یعنی مقداری از آن عندالمطالبه و مابقی آن عندالاستطاعه ثبت می گردد.

لزوم داشتن وکیل برای اجرای مهریه و راه های دریافت مهریه

شرایط دریافت مهریه در دوران عقد و نامزدی 

بحث مهریه در هر مرحله ای از عقد نکاح با دیگری متفاوت است. برای نمونه اگر زوجین در دوران نامزدی و عقد باشند و نزدیکی یعنی رابطه زناشویی بین زوجین اتفاق افتاده باشد، زوجه مستحق دریافت تمام مهریه است. در صورت مطالبه زوج ملزم به پرداخت تمامی مهریه است. 

همچنین اگر در دوران نامزدی و عقد نزدیکی و رابطه زناشویی بین زوجین صورت نگرفته باشد، زوجه قبل از نزدیکی می تواند از حق حبس که قانونگذار در اختیار زوجه قرار داده است، استفاده نماید و بعد از دریافت مهریه با زوج نزدیکی نماید. اگر زوجه در دوران نامزدی و عقد درخواست طلاق دهد و بین زوجین نزدیکی صورت نگرفته باشد، زوجه مستحق دریافت یک دوم یا نصف مهریه تعیین شده می باشد. 

طلاق در این مرحله از زندگی زناشویی به صورت توافقی می باشد زن می تواند برای مطالبه مهریه خود و یا بخشش و بذل آن با زوج به توافق برسد. برای انجام بهتر این مراحل  بهترین کار آن است که از یک متخصص و وکیل مهریه راهنمایی دریافت نمایید.

استفاده از وکیل مهریه چه مزایایی دارد

برای سریع تر شدن روند پرونده در هر دعوایی لازم است به وکیل متخصص آن موضوع بهره ببریم برای مسائل و دعاوی خانوادگی بهترین گزینه استفاده از دانش و تجربیات وکیل مهریه است، وکیل مهریه علاوه بر دانش و تبحر در مسائل حقوقی تخصص خاصی در موضوع مهریه دارد که با استفاده از تخصص و تجربه خود می تواند کمک شایانی به حل مسائل پیچیده در پرونده نماید. 

علاوه بر متخصص بودن در روند پرونده و سریعتر طی نمودن مراحل رسیدگی، با وجود وکیل مهریه  نیازی به حضور موکل در جلسه رسیدگی نمی باشد. در صورتی که زوج مهریه را پرداخت نکند وکیل مهریه می تواند حکم جلب زوج را دریافت نماید و همچین اگر زوجه بر مسائل مالی زوج شناختی داشته باشد وکیل مهریه می تواند اموال زوج را توقیف نماید. 

شرایط تعیین و دریافت مهریه چگونه است؟

زوج های جوان از سر شوق بسیار زیاد تصمیم به ازدواج و شروع زندگی مشترک می گیرند و اغلب با مسائل حقوقی آشنایی خاصی ندارند. به همین خاطر یعنی نداشتن اطلاعات در خصوص قوانین و مقررات ممکن است مهریه را چیزی قرار دهند که زمان پرداخت با مشکل بسیاری روبرو شوند. برای نمونه ممکن است زوج برای مهریه تمامی گل های دنیا را قرار دهد. این بیانات و کلمات در زمان عقد نکاح زیبا هستند، اما زمانی که موعد پرداخت آن به میان می آید چندان هم زیبا نیستند. برای تعیین مهریه زوجین باید شرایطی را رعایت نمایند برای نمونه:
مهریه باید ارزش و جنبه مالی داشته باشد و بتوان آن را خرید و فروش نمود. با توضیحی که ارائه شد نمی توان یک کیلو بال مگس را به عنوان مهریه در نظر گرفت.
مهریه باید قابل تعیین و قابل ضبط باشد این که زوجی تمامی گل های جهان را مهریه قرار دهند درست است که ارزش مالی دارد اما قابلیت تعیین ندارد پس تعیین اینگونه مهریه ها  از نظر قانونی باطل است.

لزوم داشتن وکیل برای اجرای مهریه و راه های دریافت مهریه

به 3 روش زوجه می تواند مهریه را از زوج دریافت کند :

1- از طریق ارسال اظهارنامه زوجه به زوج

اظهارنامه نوعی اوراق چاپی است که دارای دو قسمت : خواهان و خوانده می باشد. در قسمت خواهان زن یا وکیل مهریه، موارد مدنظر و توضیحات خود را مکتوب می کند. در قسمت خوانده اظهارات مرد، پس از حضور در دادگاه نوشته می شود.

از جمله مواردی که وکیل باید به خواهان خود تذکر دهد، این است که: در این مدت که مرد به دادگاه خوانده می شود و مراحل گرفتن مهریه درحال طی شدن است، زن وظیفه دارد خواسته های مشروع مرد را تمکین کند، در غیر این صورت، حکم عدم تمکین (ناشزه) برای زن صادر می شود و نفقه به وی تعلق نمی گیرد.

مورد دیگری که وکیل مهریه می تواند به سرعت آن را پیگیری و از احقاق حق زوجه جلوگیری نماید، درخواست توقیف اموال مرد (صدور تامین خواسته) است. ممکن است مرد اموالی داشته باشد و قبل از حکم دادگاه، آنها را به نام غیر کند و یا بفروشد. برای پیشگیری از این کار باید حکم توقیف اموال گرفته شود تا چنین فرصتی برای زوج فراهم نگردد. روش دیگر برای پیشگیری و ممانعت از عدم پرداخت مهریه توسط مرد، این است که مرد ممنوع الخروج شود. با این روش زن می تواند مردی را که تمکن مالی دارد، اما قصد پرداخت مهریه را ندارد، تحت فشار قرار دهد.

2- از طریق ثبت

این مورد از مواردی است که در سال 1398 در راستای عدم مراجعه غیرضروری به دادگاه ها، به تصویب رسیده است. در این مورد، زوجه می تواند به همراه سند ازدواج و مدارک شناسایی به همان دفترخانه ای که عقد در آنجا به ثبت رسیده است، مراجعه کند و درخواست وصول مهریه داشته باشد. برای این اقدام، زوجه باید هزینه اجرایی که معادل نیم عشر دولتی است را بپردازد. از جمله مواردی که وکیل مهریه می تواند به زن راهنمایی کند، این است که: بعد از انجام مراحل قانونی، زوجه می تواند این مبلغ را از زوج بازپس گیرد.

پس از صدور برگه اجرائیه و ارسال آن به محل زندگی / کار مرد، وی 10 روز مهلت دارد تا مهریه همسرش را پرداخت نماید، درغیر این صورت اموال وی توقیف خواهد شد. در مرحله بعدی، کارشناس اداره ثبت، اموال مرد را به مزایده می گذارد تا قیمت نهایی آن مشخص گردد (البته نباید این اموال جزو مستثنیات دین باشد: وسایل و ادوات کار، ماشین مسافرکشی و …) و اقدام به فروش صورت گیرد.

3- از طریق دادگاه

در این روش، زن یا وکیل مهریه مستقیماً به دادگاه مراجعه کرده و درخواست به اجرا گذاشتن و وصول مهریه را دارد. دادگاه در موعد مقرر، به درخواست او رسیدگی می کند و برای مرد احضاریه می فرستد. در صورتی که زن مشمول دریافت مهریه باشد، مرد موظف است (در صورت استطاعت مالی) مهریه همسرش را تمام و کمال بپردازد و درصورت عدم استطاعت مالی، مهریه تقسیط می گردد و مرد بایستی آن را پرداخت نماید.

بیشتر بخوانید: گرفتن مهریه بدون طلاق چگونه است؟

دریافت مهریه بر اساس قانون و مقررات ایران

وکیل مهریه مطابق با ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی به طرفین عقد نکاح باید اطلاع دهد که به محض جاری شدن صیغه عقد نکاح، زن مالک مهریه می‌شود؛ حتی اگر بین زوجین نزدیکی واقع نشده باشد.

زوجه می‌تواند با اجرا گذاشتن مهریه درخواست دریافت مهریه را در هر زمانی از مراجع صالح نماید. بعد از دریافت مهریه زن می‌تواند هر تصرفی که بخواهد در مهریه خود اعمال نماید. این ماده ناظر بر موردی است که مهرالمسمی معین شده باشد.

یعنی تمامی اطلاعات مهریه در عقدنامه نکاح بیان شده باشد. با این توضیحات به این نتیجه می‌رسیم که وکیل مهریه می‌تواند شما را در این راه راهنمایی و روشن نماید و کمک شایانی برای دریافت مهریه به شما داشته باشد.

وکیل مهریه زمانی می‌تواند تمام مهریه را مطالبه کند که بین زوجین نزدیکی واقع شده باشد. اگر بین زوجین بعد از وقوع عقد نکاح نزدیکی صورت نگیرد زوجه مستحق دریافت نیمی از مهریه است.

در این صورت یعنی اگر نزدیکی بین طرفین عقد نکاح صورت نگرفته باشد و زوج تمام مهریه را داده باشد، زوجه باید نیمی از مهریه که از زوج دریافت نموده را پس بدهد.

ماده ۱۰۹۲ و ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی تعارضی با یکدیگر ندارند. با کمک وکیل مهریه می‌توان بهترین راه را برای دریافت مهریه و همچنین پرداخت مهریه، انتخاب نمود.

معیارهای انتخاب یک وکیل مهریه

برای انتخاب وکیل متخصص مهریه مجرب نیاز به دانستن موارد زیر است :

اگر به دنبال بهترین وکیل مهریه در تهران هستید ما بهترین وکلا را در موسسه صلح میزان به شما معرفی خواهیم کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع و نیز سطح هزینه وکیل برای گرفتن مهریه با ما تماس حاصل فرمایید.

هزینه وکیل برای گرفتن مهریه چقدر است؟

برای اطلاع از هزینه وکیل مهریه و دریافت راهنمایی‌های او جهت راحت‌تر طی نمودن راه دریافت و پرداخت مهریه، عوامل مختلف و متنوعی دخیل هستند.

برای انتخاب یک وکیل مهریه خوب بهتر است وکیلی را انتخاب نمایید که علاوه بر راستگو بودن سابقه درخشانی نیز در این زمینه داشته باشد که موکل را از روند کار مطمئن و آسوده‌خاطر نماید. البته در مقابل موکل نیز ملزم به پرداخت هزینه برای وکیل مهریه خواهد بود.

همچنین باید به این نکته توجه نمایید که نرخ و هزینه وکیل مهریه در هر شهر و بین وکلا متفاوت است. هزینه‌ای که برای وکالت معین می‌گردد توافقی است. برای مثال وکلایی که شهرت و معروفیت بالاتری دارند به نسبت هزینه قبول پرونده در آن‌ها بالاتر است.

چند درصد مهریه به وکیل تعلق می‌گیرد؟

برای دریافت راهنمایی و واگذاری انجام مراحل پرونده به وکیل مهریه هزینه‌هایی باید از طرف موکل پرداخت گردد.

هزینه وکلا برای پرونده‌های مهریه و طلاق و … با یکدیگر متفاوت است. ممکن است وکیلی در قرارداد وکالت، درصدی از مهریه را به عنوان هزینه قبول وکالت پرونده دریافت نموده باشد.

مزایای گرفتن مهریه توسط وکیل مهریه

در قسمت هایی از مقاله فوق، به نقش حساس و خطیر وکیل مهریه اشاره نمودیم. جا دارد برای جمع بندی در انتهای کار نیز، موارد مطروحه را جمع بندی نماییم :

مراحل گرفتن مهریه توسط وکیل مهریه

مراحل گرفتن مهریه از طریق وکیل مهریه و همچنین مدت زمانی که می‌توان مهریه را دریافت نمود بستگی به عوامل مختلفی دارد. همچنین به نوع طلاق و نوع درخواست نمودن نیز بستگی زیادی دارد.

برای نمونه، سریع‌ترین و ساده‌ترین روش برای دریافت مهریه، حضانت، نفقه و طلاق توافقی می‌باشد که وکیل مهریه مدت زمان یک ماه تا یک سال را برای دریافت مهریه تخمین زده میزند.

برای دریافت مهریه توسط وکیل مهریه از طرف زوجه نیاز است که سه مرحله طی گردد:

وکیل مهریه صلح میزان تجربه و توانایی‌های لازم را در خصوص اجرایی شدن پرونده مهریه دارد و می‌تواند در تسریع روند اجرایی پرونده بسیار موثر باشد و موکل خود را در رسیدن به حق و حقوق خود یاری نماید.

 

تماس با وکیل مهریه
از وکیل مهریه کاربلد مشاوره بگیرید.
5/5 - (8 امتیاز)

چند درصد مهریه به وکیل تعلق می گیرد؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه، دریافت مشاوره، یا دریافت شماره وکیل مهریه برای تماس یا ملاقات حضوری با موسسه صلح میزان تماس حاصل فرمایید.

آیا بیشتر از 110 سکه هم میتوان گرفت؟

اگر میزان مهریه بیش از این مقدار باشد، زوجه باید تمکن مالی مرد را اثبات نماید و بقیه مهریه به صورت عندالاستطاعه محاسبه و پرداخت خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر