وکیل مهریه کیست؟

چگونه بهترین وکیل مهریه در تهران را پیدا کنیم؟

  • انواع مهریه
  • تقسیم بندی مهریه براساس نوع پرداخت
    قانون جدید مهریه
  • لزوم داشتن وکیل برای اجرای مهریه و راه های دریافت مهریه
  • معیارهای انتخاب یک وکیل مهریه

 

مساله مهریه یکی از موضوعاتی است که پس از طلاق یا در زندگی مشترک می‌تواند مورد مناقشه زوجین قرار گیرد و بسیاری از زوجین از شرایط گرفتن مهریه بعد از طلاق آگاه نیستند. از این رو وکیل مهریه می‌تواند در حل و فصل این دعاوی نقش تعیین‌کننده‌ای ایفا کند. در این مقاله به بررسی ابعاد مختلف این موضوع خواهیم پرداخت.

انواع مهریه

مهریه به مالی گفته می شود که مرد هنگام جاری شدن خطبه (صیغه) عقد، متعهد می شود که آن را به زن پرداخت کند. ماده 1082 قانون مدنی به حد و حدود مهریه پرداخته است و در آن ذکر شده که زن مالک مهریه است و بعد از عقد، هر نوع تصرفی بخواهد می تواند در آن اعمال کند. ازجمله مواردی که به استناد ماده 1078 قانون مدنی، می توان به عنوان مهریه محضری کرد، هر چیزی است که دارای ارزش مادی بوده و قابلیت تملک داشته باشد.

انواع مهریه عبارتند از :

مهرالمسمی :

در هنگام عقد میزان آن مشخص است و در سند ازدواج، مقدار آن ثبت خواهد شد. در تعیین میزان این نوع مهریه محدودیت قانونی وجود ندارد و با توافق زوجین هر نوع مایملک مادی و غیرمادی را می توان در سند ازدواج درج نمود.

مهرالمتعه :

در بعضی موارد در زمان عقد هیچ مهری برای زن از طرف مرد، درنظر گرفته نشده است. این نوع مهریه دارای شرایطی است: مرد با همسرش مقاربت نداشته باشد، قبل از تعیین مهر مرد اقدام به طلاق زن کند، میزان مهریه با توجه به استطاعت مالی مرد تعیین می گردد. در این مورد وکیل مهریه با توجه به دانش و تجربیاتش در این زمینه، می تواند موکل خود را از جزئیات و فرایند کار مطلع سازد.

مهر السنه :

مهریه تمام همسران پیامبر (بجز عایشه) و حضرت فاطمه معادل 500 درهم بوده است، به این مهریه «مهر السنه» می گویند.

مهرالمثل :

مهریه ای که با توجه به موقعیت و ویژگی های زن و خانواده اش، از جمله مدرک تحصیلی، ویژگی های اخلاقی-شخصیتی، ملاک های جسمی-شخصی، ملاک های خانوادگی-جمعی، محل سکونت و .... تعیین می شود. این نوع مهریه مانند مهرالمتعه، دارای شرایطی است: میزان مهریه از جانب مرد مقرر نشده باشد و مقاربت اتفاق افتاده باشد، در هنگام عقد زوجین توافق کرده و شرط کرده باشند که زن، مهریه نداشته باشد و بعد از عقد، مقاربت اتفاق افتاده باشد. در اینگونه موارد این نوع مهریه به زن تعلق می گیرد، در بعضی موارد که مهرالمسمی به هر دلیلی باطل شده و مقاربت بین زوجین اتفاق افتاده باشد، این مهریه به زن تعلق می گیرد. معمولاً افراد جامعه از این نوع مهریه و شرایط شمول آن اطلاعی ندارند و وکیل مهریه در تعلق گرفتن آن به زوجه، نقش بسزایی ایفا می کند.

انواع مهریه

بیشتر بخوانید: وظایف وکیل طلاق توافقی چیست؟

تقسیم بندی مهریه براساس نوع پرداخت

مهریه براساس نوع پرداخت، به دو دسته تقسیم می شود :

مهریه عندالمطالبه :

این مهریه به این معنی است که هر زمان زن مهریه را از همسرش طلب کند، مرد وظیفه دارد آن را تمام و کمال به همسر خود پرداخت کند. در این نوع مهریه، بنا بر آن است که مرد توانایی پرداخت مهریه ای را که به عهده گرفته دارد، اما برای عدم پرداخت آن توسط مرد شروطی وجود دارد. اگر مرد بتواند در دادگاه ثابت کند که استطاعت مالی کافی برای پرداخت مهریه را ندارد، در آن صورت قاضی با توجه به شرایط مالی و درآمدی وی، مهریه را قسط بندی می کند. نکته حائز اهمیت در اینجا، اثبات این امر توسط مرد است که وکیل مهریه نقش حیاتی در این مورد و بالعکس (گرفتن مهریه از زوج توسط زوجه) می تواند داشته باشد.

مهریه عندالاستطاعه :

در این نوع مهریه، مرد به شرطی مهریه زوجه را تمام و کمال می پردازد که استطاعت مالی به میزان مهر مشخص شده را داشته باشد. نکته حائز اهمیت که جایگاه وکیل را در این نوع مهریه شاخص و پررنگ می سازد، این است که زوجه باید استطاعت مالی زوج را برای پرداخت مهریه ثابت نماید. درغیر این صورت به وی، پولی تعلق نخواهد گرفت!
نکته حائز اهمیت در اینجا، اثبات این امر توسط مرد است که وکیل مهریه نقش حیاتی در این مورد و بالعکس (گرفتن مهریه از زوج توسط زوجه) می تواند داشته باشد.

قانون جدید مهریه

بدلیل ثبت مهریه های بالا و عدم پرداخت توسط آقایان (به دلیل عدم استطاعت مالی)، شکایت و به تبع آن محکوم شدن در دادگاه و حبس های طولانی مدت، در سال 1391، قانون جدیدی وضع شد که به موجب آن، صرفاً درخواست مهریه تا 110 سکه تمام بهار آزادی به صورت عندالمطالبه ثبت خواهد شد و اگر میزان مهریه بیش از این مقدار باشد، زوجه باید تمکن مالی مرد را اثبات نماید و بقیه مهریه به صورت عندالاستطاعه محاسبه و پرداخت خواهد شد. در همین راستا، در برخی موارد مهریه به هردو روش، با توافق زوجین تعیین می شود، یعنی مقداری از آن عندالمطالبه و مابقی آن عندالاستطاعه ثبت می گردد.

لزوم داشتن وکیل برای اجرای مهریه و راه های دریافت مهریه

لزوم داشتن وکیل برای اجرای مهریه و راه های دریافت مهریه

به 3 روش زوجه می تواند مهریه را از زوج دریافت کند :

1- از طریق ارسال اظهارنامه زوجه به زوج

اظهارنامه نوعی اوراق چاپی است که دارای دو قسمت : خواهان و خوانده می باشد. در قسمت خواهان زن یا وکیل مهریه، موارد مدنظر و توضیحات خود را مکتوب می کند. در قسمت خوانده اظهارات مرد، پس از حضور در دادگاه نوشته می شود.

از جمله مواردی که وکیل باید به خواهان خود تذکر دهد، این است که: در این مدت که مرد به دادگاه خوانده می شود و مراحل گرفتن مهریه درحال طی شدن است، زن وظیفه دارد خواسته های مشروع مرد را تمکین کند، در غیر این صورت، حکم عدم تمکین (ناشزه) برای زن صادر می شود و نفقه به وی تعلق نمی گیرد.

مورد دیگری که وکیل مهریه می تواند به سرعت آن را پیگیری و از احقاق حق زوجه جلوگیری نماید، درخواست توقیف اموال مرد (صدور تامین خواسته) است. ممکن است مرد اموالی داشته باشد و قبل از حکم دادگاه، آنها را به نام غیر کند و یا بفروشد. برای پیشگیری از این کار باید حکم توقیف اموال گرفته شود تا چنین فرصتی برای زوج فراهم نگردد. روش دیگر برای پیشگیری و ممانعت از عدم پرداخت مهریه توسط مرد، این است که مرد ممنوع الخروج شود. با این روش زن می تواند مردی را که تمکن مالی دارد، اما قصد پرداخت مهریه را ندارد، تحت فشار قرار دهد.

2- از طریق ثبت

این مورد از مواردی است که در سال 1398 در راستای عدم مراجعه غیرضروری به دادگاه ها، به تصویب رسیده است. در این مورد، زوجه می تواند به همراه سند ازدواج و مدارک شناسایی به همان دفترخانه ای که عقد در آنجا به ثبت رسیده است، مراجعه کند و درخواست وصول مهریه داشته باشد. برای این اقدام، زوجه باید هزینه اجرایی که معادل نیم عشر دولتی است را بپردازد. از جمله مواردی که وکیل مهریه می تواند به زن راهنمایی کند، این است که: بعد از انجام مراحل قانونی، زوجه می تواند این مبلغ را از زوج بازپس گیرد.

پس از صدور برگه اجرائیه و ارسال آن به محل زندگی / کار مرد، وی 10 روز مهلت دارد تا مهریه همسرش را پرداخت نماید، درغیر این صورت اموال وی توقیف خواهد شد. در مرحله بعدی، کارشناس اداره ثبت، اموال مرد را به مزایده می گذارد تا قیمت نهایی آن مشخص گردد (البته نباید این اموال جزو مستثنیات دین باشد: وسایل و ادوات کار، ماشین مسافرکشی و …) و اقدام به فروش صورت گیرد.

3- از طریق دادگاه

در این روش، زن یا وکیل مهریه مستقیماً به دادگاه مراجعه کرده و درخواست به اجرا گذاشتن و وصول مهریه را دارد. دادگاه در موعد مقرر، به درخواست او رسیدگی می کند و برای مرد احضاریه می فرستد. در صورتی که زن مشمول دریافت مهریه باشد، مرد موظف است (در صورت استطاعت مالی) مهریه همسرش را تمام و کمال بپردازد و درصورت عدم استطاعت مالی، مهریه تقسیط می گردد و مرد بایستی آن را پرداخت نماید.

بیشتر بخوانید: گرفتن مهریه بدون طلاق چگونه است؟

معیارهای انتخاب یک وکیل مهریه

برای انتخاب وکیل متخصص مهریه مجرب نیاز به دانستن موارد زیر است :

اگر به دنبال بهترین وکیل مهریه در تهران هستید ما بهترین وکلا را در موسسه صلح میزان به شما معرفی خواهیم کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع و نیز سطح هزینه وکیل برای گرفتن مهریه با ما تماس حاصل فرمایید.

مزایای گرفتن مهریه توسط وکیل مهریه

در قسمت هایی از مقاله فوق، به نقش حساس و خطیر وکیل مهریه اشاره نمودیم. جا دارد برای جمع بندی در انتهای کار نیز، موارد مطروحه را جمع بندی نماییم :

5/5 - (6 امتیاز)
سوالات متداول

چند درصد مهریه به وکیل تعلق می گیرد؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه، دریافت مشاوره، یا دریافت شماره وکیل مهریه برای تماس یا ملاقات حضوری با موسسه صلح میزان تماس حاصل فرمایید.

آیا بیشتر از 110 سکه هم میتوان گرفت؟

اگر میزان مهریه بیش از این مقدار باشد، زوجه باید تمکن مالی مرد را اثبات نماید و بقیه مهریه به صورت عندالاستطاعه محاسبه و پرداخت خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر