وکیل مالیاتی چه وظایفی دارد؟ چه کمکی در حل مشکلات مالیاتی می کند؟

وکیل مالیاتی متخصص چه ویژگی هایی دارد؟

  1. انواع مالیات
  2. وکیل مالیاتی چه موضوعاتی را پیگیری خواهد کرد؟
  3. وکیل دعاوی مالیاتی چه ماموریتی دارد؟
  4. وظایف وکیل امور مالیاتی چیست؟

وکیل مالیاتی کیست؟

وکیل مالیاتی چه کسی است؟ بهترین وکیل مالیاتی تهران کیست؟ برای چه نوع پرونده مالیاتی لازم است به وکیل مالیاتی مراجعه نماییم؟ بسیاری از ما زمانی که موعد پرداخت و محاسبه مالیات به میان می آید به دنبال پاسخگویی به پرسش های بیشماری هستیم که نمونه های از این سوالات را در ابتدای نوشتار برای شما بازگو نمودیم. صاحبان کسب و کار چه حقیقی و چه حقوقی همگی هر ساله با مسائل گسترده مالیاتی دست و پنجه نرم می کنند، پس بهتر آن است درباره قوانین و مقررات مالیاتی نیز اطلاعات خود را به روز و گسترده نمایند. 

مالیات از مهمترین منابع درآمد برای هر کشوری است که با این درآمد هر کشوری، به توسعه اقتصادی و عمرا و آبادی کشور می پردازند. هر شخصی باید این قواعد و قوانین را بداند و برای این مسیر گامی بردارد. همانطور که بیان شد قوانین مالیاتی نقش پررنگی در هر شغلی ایفا می کند و عدم آشنایی با این قوانین و مقررات می تواند به ضرر افراد تمام شود، پس بهترین راه حل آن است که از وکیل مالیاتی در این راستا کمک بخواهیم. 
قوانین و مقررات مربوط به مالیات تغییرات بسیاری کرده و به نوعی دولت دریافت و اخذ مالیات را به صورت جدی و سفت و سخت پیگیری می کند، بنا به همین دلیل وکیل مالیاتی وکیلی است که علاوه بر اشراف کامل بر عموم قوانین کشور باید مهارت خاصی بر روی قواعد و مقررات مالیاتی ، حسابداری و امور مالی داشته باشد.
در این مقاله با مفاهیم و مقررات مالیاتی و همچنین شیوه کار وکیل مالیاتی بهتر آشنا خواهید شد و همچنین به این موضوع پی خواهید برد که چه زمانی مشاوره از وکیل مالیاتی لازم است و چه پرونده هایی را برای انجام  بهتر است به وکیل مالیاتی بسپاریم.

آشنایی با انواع مالیات

به طور کلی می‌توان مالیات را به دو بخش عمده تقسیم‌بندی کرد:

مالیات مستقیم

مالیات مستقیم نظیر مالیات بر ارث، دارایی، درآمد، نقل و انتقالات بلاعوض و نظایر آن می باشد.

مالیات غیرمستقیم

مالیات غیرمستقیم بر مواردی از قبیل حقوق و عوارض گمرکی، معاملات، مالیات بر مصرف و مالیات ارزش‌ افزوده تعلق می‌گیرد.

جرایمی که از عدم پرداخت مالیات به وجود می‌آید یکی از شایع‌ترین انواع جرایم می‌باشند. این جرایم زمانی اتفاق می‌افتند که افراد، موسسات و شرکت‌ها از پرداخت به موقع مالیات سرپیچی کنند و مالیات مربوطه را پرداخت نکنند.

جرایم مالیاتی گستره زیادی از تخلفات مانند تأخیر در تسلیم اظهارنامه، عدم پرداخت و یا تأخیر در پرداخت مالیات، اعلام نمودن درآمد و یا معاملاتی که اشخاص انجام داده‌اند و یا اظهارات خلاف واقع را در بر می‌گیرد و اشخاص می‌توانند با وجود وکیل متخصص مالیاتی، از این تخلف‌ها که ممکن است به اشتباه دچار آن شده باشند جلوگیری نمایند.

برای جلوگیری از به وجود آمدن این جرایم یعنی جرایم مالیاتی که پیش‌تر نمونه‌هایی از آن را بازگو نمودیم، دولت‌ها قوانین و مقررات بازدارنده شدیدی را برای افراد جامعه خود وضع می‌نمایند.

افراد جامعه بهتر است برای اطلاع از این قوانین و مقررات از یک وکیل مالیاتی درخواست نمایند تا توضیحاتی در این خصوص یعنی قوانین و مقررات مالیاتی، به آن‌ها ارائه نماید.

هر یک از موارد مذکور، مشمول قواعد و مقررات خاصی است که عدم اشراف بر آنها میتواند هزینه‌های بیشتری را به افراد و بنگاه‌های اقتصادی تحمیل کند.

گاهی اوقات عدم اطلاع کافی از قوانین و مقررات مرتبط با مالیات باعث می‌شود که میزان مالیات محاسبه شده برای اشخاص حقیقی و حقوقی بسیار بیشتر از سطح انتظار آنها باشد. این اشخاص در مواجهه با مطالبات سنگینی که از سوی ادارات مالیاتی تعیین می‌شود، دو راه پیش رو دارند، اول پرداخت هزینه‌ها دوم، شکایت و اعتراض.

به همین علت مشاوره مالیاتی با یک وکیل دعاوی مالیاتی متبحر و با تجربه در دو مرحله ضروری است، هم در مرحله تنظیم اظهارنامه و محاسبه مالیات و هم در هنگام اعتراض و شکایت نسبت به مبالغ تعیین شده به عنوان مالیات. در ادامه به تعریف برخی اصطلاحات و مفاهیم موجود در این زمینه اشاره می‌کنیم:

وکیل مالیاتی کیست

وکیل مالیاتی چه موضوعاتی را پیگیری خواهد کرد؟

اظهارنامه مالیاتی:

این سند گزارش گردش عملکرد یک سال مالی اشخاص حقیقی و حقوقی به اداره دارایی برای محاسبه و سپس پرداخت مالیات است. لذا ضروری است که پس از ثبت شرکت (آشنایی با وکیل امور ثبتی ) و شروع فعالیت نسبت به تدوین این گزارش و تقدیم آن به سازمان امور مالیاتی کشور اقدام گردد.

مالیات عملکرد به دو شکل مبتنی بر خوداظهاری و یا علی الراس قابل محاسبه است. چنانچه اطلاعات مندرج در گزارش اظهار نامه مالیاتی مورد تایید ممیزی مالیاتی قرار گیرد و برگه تشخیص مالیات صادر شود، در واقع مالیات بر اساس خودظهاری محاسبه شده است. در غیر این صورت اگر اشخاصی که از دادن اظهارنامه خود امتناع نمایند و یا اظهارنامه ای که ارائه داده اند از سوی اداره دارایی و سرممیزی تایید نشود مالیات به صورت علی‌الراس محاسبه خواهد شد یعنی مبتنی بر برآوردی که خود اداره مالیات بر اساس مقایسه با کسب‌وکارهای مشابه و شرایط لازم تعیین می‌کند.

مشاوره با یک وکیل امور مالیاتی و متخصص امر در زمان تنظیم اظهارنامه مالیاتی، می‌تواند از عواقب بعدی ناشی از عدم تایید شدن اظهارنامه جلوگیری کند.

جرایم مالیاتی:

معافیت‌ های مالیاتی:

یکی از ابزارهای سیاست‌گذاری دولت‌ها برای تروج و تحدید فعالیت‌های اقتصادی در زمینه‌هایی خاص تنظیم و تدوین قوانین و مقررات معافیت‌های مالیاتی است. اطلاع دقیق از این معافیت‌ها و شرایط احراز آنها می‌تواند نقش بسزایی در سودآوری بنگاه‌های اقتصادی ایفا کند. بسیاری از شرکت‌ها به دلیل عدم اطلاع کافی از شرایط و مفاد این قوانین، بخش قابل توجهی از تخفیفات مالیاتی که استحقاق دریافت آن را دارند از دست می‌دهند و از سوی دیگر برخی شرکت‌ها نیز با برآورد اشتباه از معافیت‌های مالیاتی مرتبط با کسب‌وکار خود، متحمل هزینه‌هایی پیش‌بینی نشده می‌شوند. به همین دلیل اطلاع از جزئیات قوانین و مقررات معافیت‌های مالیاتی که در سال های اخیر نیز با تغییرات متعددی همراه بوده است یکی از نیازهای واحدهای حقوقی و قراردادها در بنگاه‌های اقتصادی است که با مشاوره با مراکز تخصصی و وکیل امور مالیاتی به سادگی امکان‌پذیر خواهد بود.

ماموریت وکیل دعاوی مالیاتی

بیشتر بخوانید : بهترین وکیل خانواده در تهران چه خصوصیتی دارد؟

مرجع صالح برای رسیدگی به جرایم مالیاتی

در مقررات و آیین‌نامه دادرسی مالیات مرجع صالح برای رسیدگی مراجع شبه قضایی اداری و مرجع نظارتی می‌باشند.

مرجع نخست یعنی مرجع اداری برای مرحله حل اختلاف بین افراد مشمول مالیات با سازمان امور مالیاتی کشور است.

مرجع دوم یعنی مرجع نظارتی به نظارت و کنترل رسیدگی‌های درون سازمان و همچنین بازنگری رفتار و آرای گرفته‌شده می‌پردازد. این مرجع مشابه هیئت عالی انتظامی مالیاتی و دادستان انتظامی مالیاتی می‌باشد.

ماموریت وکیل دعاوی مالیاتی

همانگونه که پیشتر اشاره شد، جهل نسبت به قوانین و همچنین فقدان اطلاعات کافی از تغییرات قوانین مالیاتی می‌تواند اشخاص حقیقی و حقوقی را با مشکلات فراوان و هزینه‌های قابل ملاحظه مواجه کند. از این روی، ماموریت وکیل امور مالیاتی و مشاوران حقوقی مالیاتی را می توان در دو گروه خلاصه کرد:

دادرسی مالیاتی

بخش مهمی از ماموریت دعاوی مالیاتی، پیگیری پرونده مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی در اداره مالیات و حل مشکلات مربوطه در هیئت‌های حل اختلاف و دادگاه‌های قانونی رسیدگی به جرایم مالیاتی است. صاحبان کسب‌وکارها به صورت سالیانه باید فرم اظهارنامه مالیاتی خود را تنظیم نموده و به اداره مالیات ارسال کنند. چنانچه مأمورین ممیزی مالیات پس از بررسی، اظهارنامه مالیاتی شرکت را رد کند ماموریت وکیل مالیاتی این است که بتواند در مراجع قانونی حل اختلاف از مفاد اظهارنامه مالیاتی شرکت دفاع نموده و از تحمیل هزینه‌های اضافی به شرکت یا شخص ممانعت به عمل آورد. این امر مستلزم تخصص و تجربه و همچنین تسلط و اشراف بر تمام جنبه‌ها و قوانین مالیاتی است. یک وکیل مالیاتی معتبر و متبحر می‌تواند با حضور در هیئت‌های حل اختلاف و دفاع از مفاد اظهارنامه مالیاتی موکل خود، رأی صادره از سوی اداره مالیات (مالیات علی‌الراس) را به نفع موکل خود تغییر دهد.

پشتیبانی مالیاتی:

پیش از دادرسی مالیاتی، وظیفه یک وکیل دعاوی مالیاتی ارائه مشاوره مالیاتی به مدیران مالی شرکت‌ها و آشنا کردن آنها با پیچیدگی‌ها و تغییرات احتمالی قوانین مالیاتی است. پرسنل مالی یک شرکت می‌توانند با همکاری نزدیک با وکیل مالیاتی نسبت به تنظیم صورت‌های مالی مبادرت ورزند و به گونه‌ای دقیق و شفاف این صورت‌های مالی را تنظیم نمایند و میزان مالیات تعلق گرفته را به حداقل برسانند. نظارت بر قراردادها، نظارت بر روش پرداخت‌ها و دریافتی‌های شرکت نیز پیشنهاد روش‌های استفاده از معافیت‌های مالیاتی نیز جزو ماموریت‌های پشتیبانی یک وکیل امور مالیاتی به شمار می‌رود.

وظایف وکیل امور مالیاتی

ویژگی وکیل مالیاتی متخصص

بسیاری از کسانی که به عنوان وکیل دعاوی مالیاتی در حال فعالیت هستند ویژگی‌های لازم برای پیشبرد موفقیت‌آمیز ماموریت‌های محوله را ندارند. این فرآیندها پیچیدگی‌های خاص خود را دارد وکیل مالیاتی باید واجد شرایط و ویژگی‌هایی باشد از جمله:

برخی از فعالان این حوزه به صورت تجربی و بدون داشتن تحصیلات لازم در این حوزه، به عنوان وکیل یا کارپرداز مالیاتی عمل می‌کنند که این جهل نسبت به قوانین ممکن است بسیاری از فرصت‌های پیش رو برای تخفیف مالیاتهای تنظیمی یا بهره‌مندی از معافیت‌های مالیاتی را از بین ببرد. لذا داشتن تحصیلات مرتبط در این زمینه یکی از ضرورت‌ها به شمار می‌رود.

علاوه بر داشتن اطلاعات تخصصی، داشتن مهارت مذاکره و متقاعدکنندگی نیز یکی از ویژگی‌های لازم برای یک وکیل مالیاتی موفق است. وکیل مالیاتی متبحر باید در زمینه سخنوری و مذاکره نیز توانمند باشد. 

قوانین کلی را بسیاری از وکلا می‌دانند، اما آنچه مهم است استناد به تبصره‌ها و مفاد جزئی قوانین موضوعه است که می‌تواند در عملکرد وکلا تمایز ایجاد کند.

اطلاعات یک مشاور حقوقی باید به روز باشد و از تمام تغییرات قوانین مالیاتی در بخش‌های مختلف مطلع باشد تا بتواند به شرکت‌ها  اشخاص حقیقی کمک کند که واکنشی به موقع در تنظیم اظهارنامه یا لایحه دفاعیه از خود نشان دهند. عدم اطلاع از قوانین جدید می‌تواند تبعات سنگینی به موکلان تحمیل کند.

امکان تحرک و حضور فیزیکی در ادرات و محاکم

 تعاملات گسترده و ارتباطات تنگاتنگ قانونی با حوزه های مختلف مالیاتی و دست‌اندرکاران

بازدهی و بهره‌وری به منظور به سرانجام رساندن پرونده‌ها در کوتاه‌ترین زمان و کمترین هزینه

وکیل مالیاتی در تهران

وکیل متخصص مالیاتی باید تحصیلاتی در زمینه امور مالیاتی یعنی مالیات و اقتصاد و در زمینه حقوق نیز تخصص و تبحر کافی داشته باشد.

تسلط و چیرگی وکیل مالیاتی در تهران بر قوانین مالیاتی و همچنین بخشنامه‌ها و تبصره‌های این عرصه از مزایای یک وکیل متخصص مالیاتی می‌باشد.

وکیل مالیاتی در تهران باید دانش کافی در خصوص قوانین بیمه تامین اجتماعی را دارا بوده و حضور روزانه برای گردآوری مدارک مربوط به دارایی و اموال موکل خود را داشته باشد.

واگذاری پرونده‌های مالیاتی به وکیل مالیاتی مزایای زیادی دارد که برخی از آن‌ها را در ادامه بیان می‌نماییم:

  • وکیل متخصص مالیاتی بر قوانین و مقررات اشراف کامل دارد و موکل را در خصوص قوانین و مقررات آگاه می‌نماید.
  • با حضور وکیل مالیاتی، نیازی به حضور موکل نیست.
  • وکیل مالیاتی موکل خویش را جهت تنظیم اظهارنامه مالیاتی یاری خواهد نمود.
  • به دستور دادگاه بدوی لایحه نیز تنظیم می‌نماید.
  • وکیل متخصص مالیاتی مشاوره در خصوص مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر درآمد، املاک، ارث و … را نیز به موکل خود ارائه می‌کند.

هزینه وکالت امور مالیاتی چگونه تعیین می‌شود؟

در کشور ما وکیل متخصص مالیاتی بسیار زیاد می‌باشد، اما یکی از دغدغه‌های اساسی افراد این است که کدام وکیل مهارت و تجربه بهتری در این زمینه دارد.

هزینه وکالت در امور مالیاتی مانند هر وکالت دیگری در ایران ثابت و مشخص نمی‌باشد. هزینه وکیل مالیاتی تهران با وکیل مالیاتی شهرستان‌ها متفاوت است. همچنین شهرت، معروفیت و سابقه وکالت هر وکیل نیز بر میزان دستمزد آن وکیل تاثیر دارد.

عقد قرارداد وکالت توافقی است، پس برای اطلاع از هزینه وکیل مالیاتی بهتر آن است که وکیل مالیاتی صلح میزان گفتگو کنید.

وکلای مالیاتی موسسه حقوقی طرح صلح میزان همواره در کنار شما هستند.
5/5 - (9 امتیاز)

سوالات متداول

هزینه وکیل مالیاتی چقدر است؟

برای اطلاع از هزینه وکیل مالیاتی کافیست با شماره های روی سایت صلح میزان تماس بگیرید.

وکیل مالیاتی چه موضوعاتی را پیگیری خواهد کرد؟

اظهارنامه مالیاتی، جرایم مالیاتی و معافیت‌ های مالیاتی توسط وکیل مالیاتی حل و فصل خواهد شد.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر