وکیل طلاق توافقی چه کمکی به زوجین در طلاق توافقی می کند؟

هر آنچه باید در رابطه با طلاق توافقی بدانید...

  • وکیل طلاق توافقی کیست؟
  • آشنایی با احکام طلاق توافقی
  • مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی

طلاق توافقی چیست؟

متاسفانه طبق آمار رسمی کشور، طلاق به عنوان رایج‌ترین پرونده قضایی شناخته می‌شود. در این بین، طلاق توافقی نسبت به سایر روش‌های طلاق رشد چشمگیری داشته و زوجین به طور مصالحت‌آمیز از یکدیگر جدا می‌شوند. البته، آگاهی از مراحل درخواست طلاق توافقی و احکام طلاق توافقی برای زوجین پراهمیت بوده و همین مسئله لزوم استخدام بهترین وکیل طلاق توافقی را برای آن‌ها ضروری می‌کند.

این که چرا این نوع طلاق محبوبیت زیادی نزد زوجین پیدا کرده از مقوله این بحث خارج است و تمرکز اصلی این مطلب روی احکام و روند متارکه مصالحت آمیز است. درست است که پروسه متارکه توافقی کاملا مصالحت‌آمیز است، اما در روند انجام آن رعایت یک سری نکات ضروری است که این امر تنها از عهده یک وکیل باتجربه برمی‌آید.

وکیل طلاق توافقی کیست؟

وکیل طلاق توافقی به شخصی اطلاق می‌شود که صفر تا صد وکالت یکی از زوجین را بر عهده می‌گیرد تا به نمایندگی از وی برای انجام طلاق توافقی در یکی از شعب دادگاه خانواده حضور یابد.

معمولا مسیر طلاق، خواه توافقی خواه غیرتوافقی، برای زوجین یک پروسه سخت و طاقت فرسا به شمار می‌آید. به همین سبب، استخدام وکیل می‌تواند این پروسه را تا حد زیادی کوتاه کند و روند انجام امور را تسریع بخشد.

در این پروسه وکیل به نمایندگی از زوجین در تمامی جلسات دادگاه حضور یافته و با در دست داشتن شناسنامه، کارت ملی، سند ازدواج، عقد نامه و … اقدام به ثبت دادخواست طلاق می‌کند. شاید انجام این کارها ساده به نظر برسد، اما پیچیدگی‌ و تخصصی بودن موضوعات به قدری زیاد است که زوجین به تنهایی از پس آن برنخواهند آمد.

طلاق توافقی

احکام طلاق توافقی

موضوع متارکه مصالحت آمیز همانگونه که از نامش پیداست در شرایطی کاملا آرام و با رضایت زوجین انجام می‌‍شود. اما در این پروسه، مسائل فرعی و اصلی در رابطه با ازدواج آن‌ها وجود دارد که پیش از صدور حکم طلاق، باید نسبت به آن رسیدگی شود. به گونه‌ای که قاضی پرونده مهلتی را به زن و شوهر می‌دهد تا نسبت به مهریه و شرایط گرفتن مهریه بعد از طلاق ، شیوه جدایی، سرپرستی فرزندان و … توافق کنند. به طور کلی، احکام طلاق توافقی شامل موارد زیر می‌شود:

این‌ها موضوعاتی هستند که بهتر است توسط وکیل طلاق توافقی پیگیری شوند. آن‌ها با آگاهی از تمامی مفاد و جزئیات این نوع پرونده‌ها قادرند نسبت به دریافت حق طرفین دعوا به طور صحیح و قانونی اقدام نمایند.

احکام طلاق توافقی

بیشتر بخوانید : حضانت فرزند بدون طلاق چگونه است؟

احکام طلاق توافقی در دوران نامزدی

شاید یکی از سخت‌ترین و حساس‌ترین احکام طلاق به دوران نامزدی برگردد. متاسفانه، در دوران عقد و نامزدی ممکن است زوجین به دلیل بروز مشکلات و عدم تفاهم تصمیم به متارکه بگیرند. البته، در صورت عدم هیچگونه نزدیکی بین زن و شوهر فرایند متارکه بسیار ساده خواهد بود و شرایط مهریه و توافقات غیرمالی کمی متفاوت می‌شود.

اما در صورتی که در دوران نامزدی بین زوجین رابطه جنسی برقرار شده باشد و یا بکارت زن از بین رفته باشد، موضوع طلاق توافقی وارد فاز پیچیده‌ای خواهد شد. در متارکه توافقی در دوران عقد، زوجین به دلیل آن که هنوز زیر یک سقف زندگی نمی‌کنند و فرزندی هم ندارند که دادگاه برای ایشان تصمیم‌ بگیرد شرایط متفاوت خواهد بود. در این هنگام، مهمترین موردی که مطرح می‌شود بحث مهریه است. اگر زوجه هنگام طلاق باکره باشد تنها نصف مهریه به وی تعلق خواهد گرفت. در غیر این صورت وکیل طلاق توافقی موظف است نسبت به باکره نبودن زوجه اقامه دعوا کند و حق او را از شوهر بگیرد.

وکیل طلاق توافقی

مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی

در فرایند متارکه توافقی باید تمامی مراحل قانونی طی شوند. در این حین ممکن است برخی زوجین با قوانین آشنایی نداشته باشند که باید از وکلا برای این کار کمک بگیرند. در این مطلب سعی شد تا صفر تا صد احکام طلاق توافقی و قوانین مربوط به آن توضیح داده شود. امیدواریم که مطلب مفیدی بوده باشد و پاسخ تمامی سوالات شما را داده باشد.

5/5 - (15 امتیاز)

سوالات متداول

وکیل طلاق توافقی کیست؟

وکیل طلاق توافقی به وکیلی اطلاق می‌شود که وکالت یکی از زوجین را بر عهده می‌گیرد تا به نمایندگی از او برای پیش بردن امور به جای ایشان در دادگاه خانواده حضور یابد.

احکام طلاق توافقی کدامند؟

مطالبه مهریه توسط زن، اجرت‌المثل، نفقه ایام عده، نحوه نگهداری (حضانت) فرزندان و همچنین نفقه نگهداری فرزندان

مدارک مورد نیاز برای طلاق چیست؟

اصل عقدنامه یا رونوشت آن، اصل شناسنامه و کپی کارت ملی، اخذ گواهی بکارت از پزشکی قانونی، توافق‌نامه مبنی بر توافق طرفین بر سر مهریه

2 دیدگاه

    • خیر در صورتی زوجین تمایل داشته باشند تا روند طلاق توافقی در زمان کمتر و آسان تر انجام شود میتوان از وکیل طلاق توافقی بهره برد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر