وکیل طلاق توافقی چه کمکی به تسریع مراحل طلاق توافقی می کند؟

هر آنچه باید در رابطه با طلاق توافقی بدانید...

  • وکیل طلاق توافقی کیست؟
  • آشنایی با احکام طلاق توافقی
  • مراحل درخواست طلاق توافقی
  • مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی

طلاق توافقی چیست؟

متاسفانه طبق آمار رسمی کشور، طلاق به عنوان رایج‌ترین پرونده قضایی شناخته می‌شود. در این بین، طلاق توافقی نسبت به سایر روش‌های طلاق رشد چشمگیری داشته و زوجین به طور مصالحت‌آمیز از یکدیگر جدا می‌شوند. البته، آگاهی از مراحل درخواست طلاق توافقی و احکام طلاق توافقی برای زوجین پراهمیت بوده و همین مسئله لزوم استخدام بهترین وکیل طلاق توافقی را برای آن‌ها ضروری می‌کند.

این که چرا این نوع طلاق محبوبیت زیادی نزد زوجین پیدا کرده از مقوله این بحث خارج است و تمرکز اصلی این مطلب روی احکام و روند متارکه مصالحت آمیز است. درست است که پروسه متارکه توافقی کاملا مصالحت‌آمیز است، اما در روند انجام آن رعایت یک سری نکات ضروری است که این امر تنها از عهده یک وکیل باتجربه برمی‌آید.

وکیل طلاق توافقی کیست؟

وکیل طلاق توافقی به شخصی اطلاق می‌شود که صفر تا صد وکالت یکی از زوجین را بر عهده می‌گیرد تا به نمایندگی از وی برای انجام مراحل درخواست طلاق توافقی در یکی از شعب دادگاه خانواده حضور یابد.

معمولا مسیر طلاق، خواه توافقی خواه غیرتوافقی، برای زوجین یک پروسه سخت و طاقت فرسا به شمار می‌آید. به همین سبب، استخدام وکیل می‌تواند این پروسه را تا حد زیادی کوتاه کند و روند انجام امور را تسریع بخشد.

در این پروسه وکیل به نمایندگی از زوجین در تمامی جلسات دادگاه حضور یافته و با در دست داشتن شناسنامه، کارت ملی، سند ازدواج، عقد نامه و … اقدام به ثبت دادخواست طلاق می‌کند. شاید انجام این کارها ساده به نظر برسد، اما پیچیدگی‌ و تخصصی بودن موضوعات به قدری زیاد است که زوجین به تنهایی از پس آن برنخواهند آمد.

طلاق توافقی

احکام طلاق توافقی

موضوع متارکه مصالحت آمیز همانگونه که از نامش پیداست در شرایطی کاملا آرام و با رضایت زوجین انجام می‌‍شود. اما در این پروسه، مسائل فرعی و اصلی در رابطه با ازدواج آن‌ها وجود دارد که پیش از صدور حکم طلاق، باید نسبت به آن رسیدگی شود. به گونه‌ای که قاضی پرونده مهلتی را به زن و شوهر می‌دهد تا نسبت به مهریه و شرایط گرفتن مهریه بعد از طلاق ، شیوه جدایی، سرپرستی فرزندان و … توافق کنند. به طور کلی، احکام طلاق توافقی شامل موارد زیر می‌شود:

این‌ها موضوعاتی هستند که بهتر است توسط وکیل طلاق توافقی پیگیری شوند. آن‌ها با آگاهی از تمامی مفاد و جزئیات این نوع پرونده‌ها قادرند نسبت به دریافت حق طرفین دعوا به طور صحیح و قانونی اقدام نمایند.

احکام طلاق توافقی

مراحل درخواست طلاق توافقی

با توجه به قوانین جمهوری اسلامی در خصوص طلاق، در صورتی که زوجین نسبت به مسائل مالی و غیر مالی که هنگام عقد ازدواج مکتوب نموده‌اند توافق کنند، مراحل درخواست ثبت طلاق از سوی قاضی جاری می‌شود. بدین ترتیب مراحل طلاق توافقی عبارت‌اند از:

ثبت دادخواست طلاق

در صورتی که موارد فوق تحقق یافتند، زوجین باید با مراجعه به یکی از دفاتر خدمات قضایی قوه قضاییه دادخواست طلاق توافقی را ثبت و منتظر دریافت پیامک باشند. به محض دریافت پیامک از سوی دفتر خدمات قضایی قوه قضاییه 2 الی 3 روز فرصت دارند تا به یکی از شعب تعیین شده مربوط به دادگاه خانواده مراجعه نمایند و پرونده خود را تشکیل دهند.

مشاوره برای صلح و سازش

یکی از احکام طلاق توافقی پس از تشکیل پرونده مراجعه به مشاوره جهت صلح و سازش است. در این مرحله طرفین توسط مشاورانی که از سوی دادگاه معرفی می‌شوند راهنمایی شده و نماینده دادگاه حقوقی بدوی آن‌ها را دعوت به صلح و سازش می‌کند. طبق آمار رسمی کشور در این مرحله بیش از 20 الی 30 درصد زوجین از طلاق صرف نظر نموده و با دادن فرصت به یکدگیر به زندگی زناشویی خود بازگشته‌اند.

معرفی زن به پزشک قانونی

یکی دیگر از مراحل درخواست طلاق توافقی مراجعه زن به پزشکی قانونی است. در این مرحله وکیل طلاق توافقی وظیفه دارند تا نسبت به هرگونه بدرفتاری از سوی مرد اقامه دعوا کند و مطالبات قانونی زن را از دادگاه دریافت نماید.

توافقات مالی و غیر مالی (مهریه، حضانت و ...)

از دیگر احکام متارکه مصالحت آمیز سازش جهت توافقات مالی و غیر مالی نظیر مهریه و ، حضانت فرزندان و نفقه است. به طور کلی این توافقات شامل موارد زیر می‌گردد:

اعلام کتبی سازش یا عدم سازش

همانطور که در قسمت قبل گفته شد زوجین باید در خصوص مسائل مالی و غیر مالی توافق کنند؛ در غیر این صورت باید نسبت به هرگونه اختلاف، اعتراض خود را به صورت کتبی به وکیل طلاق توافقی خود تقدیم کنند. نماینده زوجین نیز وظیفه دارد تا تمامی تلاش خود را برای پیروزی موکل خود انجام دهد.

صدور رای دادگاه

در این مرحله، دادگاه به عنوان مرجع رسیدگی کننده به پرونده منصوب می‌شود و به صدور حکم با در نظر گرفتن تمامی موارد فوق می‌پردازد. رای دادگاه معمولا بعد از گذشت 10 روز به طوجین ابلاغ خواهد شد و آن‌ها چند روز فرصت دارند تا نسبت به حکم صادره اعتراض نمایند. در صورت عدم اعتراض، دادگاه با استناد بر این که زوجین حکم را پذیرفته‌اند، مراحل صدور حکم طلاق توافقی را اجرا می‌کند. لازم به ذکر است بعد از گذشت موعد اعتراض، حکم صادره قطعی بوده و دیگر هیچگونه اعتراض و تجدیدنظری به آن وارد نیست.

ثبت طلاق در دفترخانه

در اینجا مراحل درخواست طلاق توافقی به آخرین گام خود می‌رسد. در این مرحله حضور زوجین در یکی از دفترخانه های طلاق برای امضای حکم طلاق ضروری است. زوجین 3 ماه فرصت دارند تا نسبت به امضای حکم طلاق به دفترخانه مراجعه کنند. در غیر این صورت دادگاه حکم به طلاق غیابی داده و مراحل ثبت نهایی توسط دفترخانه طی می‌شود. حضور 2 شاهد برای این کار ضروری است. زوجین می‌توانند از وکیل طلاق توافقی خود و یکی از آشنایان خود برای شهادت طلاق استفاده کنند. پس از آن نیز زوجین باید 1 ماه و 3 روز عده نگه دارند که این موضوع برای زنان یائسته ضرورتی ندارد.

بیشتر بخوانید : حضانت فرزند بدون طلاق چگونه است؟

احکام طلاق توافقی در دوران نامزدی

شاید یکی از سخت‌ترین و حساس‌ترین احکام طلاق به دوران نامزدی برگردد. متاسفانه، در دوران عقد و نامزدی ممکن است زوجین به دلیل بروز مشکلات و عدم تفاهم تصمیم به متارکه بگیرند. البته، در صورت عدم هیچگونه نزدیکی بین زن و شوهر فرایند متارکه بسیار ساده خواهد بود و شرایط مهریه و توافقات غیرمالی کمی متفاوت می‌شود.

اما در صورتی که در دوران نامزدی بین زوجین رابطه جنسی برقرار شده باشد و یا بکارت زن از بین رفته باشد، موضوع طلاق توافقی وارد فاز پیچیده‌ای خواهد شد. در متارکه توافقی در دوران عقد، زوجین به دلیل آن که هنوز زیر یک سقف زندگی نمی‌کنند و فرزندی هم ندارند که دادگاه برای ایشان تصمیم‌ بگیرد شرایط متفاوت خواهد بود. در این هنگام، مهمترین موردی که مطرح می‌شود بحث مهریه است. اگر زوجه هنگام طلاق باکره باشد تنها نصف مهریه به وی تعلق خواهد گرفت. در غیر این صورت وکیل طلاق توافقی موظف است نسبت به باکره نبودن زوجه اقامه دعوا کند و حق او را از شوهر بگیرد.

وکیل طلاق توافقی

مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی

در فرایند متارکه توافقی باید تمامی مراحل قانونی طی شوند. در این حین ممکن است برخی زوجین با قوانین آشنایی نداشته باشند که باید از وکلا برای این کار کمک بگیرند. در این مطلب سعی شد تا صفر تا صد احکام طلاق توافقی و قوانین مربوط به آن توضیح داده شود. امیدواریم که مطلب مفیدی بوده باشد و پاسخ تمامی سوالات شما را داده باشد.

5/5 - (15 امتیاز)

وکیل طلاق توافقی کیست؟

وکیل طلاق توافقی به وکیلی اطلاق می‌شود که وکالت یکی از زوجین را بر عهده می‌گیرد تا به نمایندگی از او برای پیش بردن امور به جای ایشان در دادگاه خانواده حضور یابد.

مراحل درخواست طلاق توافقی کدامند؟

ثبت دادخواست طلاق، مشاوره برای صلح و سازش، معرفی زن به پزشک قانونی، توافقات مالی و غیر مالی (مهریه، حضانت و ...)، اعلام کتبی سازش یا عدم سازش، صدور رای دادگاه، ثبت طلاق در دفترخانه.

احکام طلاق توافقی کدامند؟

مطالبه مهریه توسط زن، اجرت‌المثل، نفقه ایام عده، نحوه نگهداری (حضانت) فرزندان و همچنین نفقه نگهداری فرزندان

مدارک مورد نیاز برای طلاق چیست؟

اصل عقدنامه یا رونوشت آن، اصل شناسنامه و کپی کارت ملی، اخذ گواهی بکارت از پزشکی قانونی، توافق‌نامه مبنی بر توافق طرفین بر سر مهریه

2 دیدگاه

    • خیر در صورتی زوجین تمایل داشته باشند تا روند طلاق توافقی در زمان کمتر و آسان تر انجام شود میتوان از وکیل طلاق توافقی بهره برد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر