اگر یکی از وراث حاضر به فروش نباشد چه باید کرد؟

یکی از وراث حاضر به فروش نباشد

زمانی که شخصی فوت می‌کند کلیه اموال وی برای خانواده و اطرافیان باقی خواهد ماند. این اموال و دارایی‌ها با نام ارث شناخته می‌شوند. در اصطلاحات حقوقی از ارث با نام ترکه نیز یاد می‌شود. ارث متوفی بر اساس قانون به بازماندگان وی انتقال داده می‌شود و وراث موظف هستند این اموال را بر اساس قوانین مشخص که توسط افراد ذی‌صلاح تعیین شده‌اند تقسیم کنند و یا در صورت مشکل از وکیل ارث کمک بگیرند. متأسفانه از گذشته تا به امروز در مورد تقسیم ارث و فروش سهم‌الارث، مشکلات زیادی بوده و اغلب پرونده‌های موجود در مراکز حل اختلاف و دادگاه‌ها به این مسئله مربوط می‌شود. این در حالی است که اگر بر اساس قانون عمل شده و هر کسی به حق خود راضی باشد به‌هیچ‌عنوان با این مشکلات مواجه نخواهیم شد. یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین سؤالاتی که اکثراً در این زمینه وجود دارد این است که اگر یکی از وراث حاضر به فروش نباشد چه باید کرد؟

با توجه به این مشکلات و در جهت پاسخ‌دهی به این سؤال، در این مقاله بر آن شدیم تا از لحاظ قانونی، آنها را بررسی کرده و پاسخی درخور برای آنها پیدا کنیم. پس با ما همراه باشید.

قوانین تقسیم ارث چیست؟

برای این‌که تقسیم ارث و نحوه فروش آن را از لحاظ قانونی بررسی کنیم لازم است قبل از هر توضیحی در مورد نحوه تقسیم ارث به‌صورت اصولی توضیحاتی ارائه شود. وراث برای تقسیم ارث باید ابتدا هزینه دفن و کفن را از این اموال کسر کنند و سپس دیون فرد متوفی را از دارایی‌های وی پرداخت نمایند. درصورتی‌که فرد متوفی، وصیت‌نامه‌ای از خود برجای گذاشته است، وراث می‌توانند آن را در مورد ثلث دارایی‌ها اجرا کنند. در غیر این صورت باید کلیه اموال و دارایی‌ها لیست شده و به‌صورت قانونی میان وراث تقسیم شود.

وراث متوفی کسانی هستند که در وهله اول به‌صورت نسبی و در مرتبه دوم به‌صورت سببی با او ارتباط داشته باشند. اگر فرد دارای فرزند است ارث او به‌صورت یک سهم برای دختران و دو سهم برای پسران، تقسیم می‌شود. غالباً در این موارد بر سر تقسیم ملک موروثی و فروش آن، اتفاقی میان وراث نیست. به همین دلیل در این حالت، سؤالی پیش می‌آید مبنی بر این‌که برای فروش سهم‌الارث اگر یکی از وراث حاضر به فروش نباشد چه اقدامی می‌توان انجام داد؟ بررسی این موضوع و پاسخ‌دهی به آن، جنبه‌های مختلفی دارد که در ادامه آنها را بررسی می‌کنیم.

روش‌ های که یکی از وراث راضی به فروش نیست

چرا یکی از وراث راضی به فروش سهم ‌الارث نمی‌ شود؟

یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که در زمینه فروش سهم‌الارث وجود دارد این است که در اکثر موارد، یکی از وراث راضی به فروش نبوده و در این زمینه همکاری نمی‌کند. اولین چیزی که باید در مورد حل این مشکل بررسی کرد این است که چرا وی برای فروش این ملک، رضایت ندارد. در اکثر موارد، یکی از وراث که از ملک موردنظر، سود می‌برد یا از آن استفاده می‌کند برای فروش آن راضی نخواهد بود. این امر بر اساس تجربه‌های مختلف به اثبات رسیده است که فردی که از ملک موروثی بهره می‌برد راضی به فروش آن نیست. البته در برخی موارد نیز لجبازی وراث با هم و یا تحت فشار قرار دادن وراث دیگر برای فروش ملک با قیمت کمتر نیز از دلایل عدم همکاری بوده است.

 

بیشتر بخوانید : یک وکیل کلاهبرداری چه کمکی می تواند به شما کند؟

روش‌های مختلف برای فروش سهم‌الارث در مواردی که یکی از وراث حاضر به فروش نباشد

تعداد پرونده‌هایی که مسئله اصلی آنها فروش سهم موروثی بوده و شاکیان آن نمی‌دانند اگر یکی از وراث حاضر به فروش نباشد چه باید کرد؟ کم نیست. حال که با دلایل عدم رضایت یک یا چند تن از وراث برای فروش ملک موروثی و یا دیگر دارایی‌ها آشنا شدید لازم است با راهکارهایی که در این موارد پیش رو دارید نیز آشنا شوید. متأسفانه در برخی پرونده‌ها شاهد این موضوع هستیم که وراث دیگر اقدام به فروش سهم‌الارث می‌کنند درصورتی‌که یکی از وراث حاضر به فروش نیست. این اقدام می‌تواند مشکلات را چندین برابر کرده و گره مسئله را سفت‌تر کند. اگر جزو افرادی هستید که با چنین مشکلی دست و پنجه نرم می‌کنید می‌توانید یکی از روش‌های زیر را برای فروش سهم خود انتخاب نمایید:

استفاده از روش کدخدا منشی

یکی از روش‌ها برای حل این مسئله این است که از بزرگترها کمک گرفته و با استفاده از روش‌های مسالمت‌آمیز، اقدام به رفع این مشکل نمایید. به‌این‌ترتیب احتمال دارد وارث ناراضی، به حرف و راه‌حل‌هایی که بزرگ‌ترها ارائه می‌دهند اعتماد کرده و راضی به فروش شود. در این حالت می‌توانید بدون طی کردن مراحل پیچیده قانونی، سهم‌الارث را فروخته و سهم هر کسی را پرداخت کنید.

خلع ید مشاعی

در مورد فروش سهم‌الارث اگر یکی از وراث حاضر به فروش نباشد، روش کارساز دیگری نیز وجود دارد. البته از این روش زمانی می‌توانید استفاده کنید که نصیحت‌ها و پیشنهادهای بزرگترها جواب نداده و وارث ناراضی بعد از تقسیم ارث از ملک موروثی، بهره‌مند شده و به دلیل نارضایتی وی نیز همین امر است. اگر یکی از وراث در منزل یا مغازه موروثی ساکن است و یا از زمین مزروعی موروثی بهره می‌برد و راضی به فروش آن نیست می‌توانید از طریق دادگاه نسبت به خلع ید مشاعی اقدام کنید.

با این اقدام، درخواستی به دادگاه تقدیم می‌شود و در آن اذعان می‌شود که یکی از وراث اقدام به تصرف ملک موروثی کرده و حاضر به فروش آن نیست. در این صورت، دادگاه با خلع ید مشاعی، وارث را از ملک موردنظر خارج می‌کند. در ضمن در این روش، بعد از خروج وارث از ملک، این ملک توسط دادگاه پلمپ خواهد شد. در این حالت، احتمال رضایت وارث بر سر فروش ملک، بالا رفته و فرد مجبور به همکاری خواهد بود.

بیشتر بخوانید : مزایای داشتن وکیل املاک چیست؟

فروش سهم‌ الارث توسط دادگاه

در برخی موارد، وراث بر سر این‌که ملک موروثی با چه قیمتی فروخته شود یا این‌که این ملک به‌صورت مشارکتی ساخته شود و … اتفاق‌نظر ندارند. در این حالت وراث می‌توانند برای جلوگیری از بروز اختلاف میان خودشان به دادگاه متوسل شوند. مراجعه به دادگاه، یکی دیگر از پاسخ‌های منطقی برای این سؤال که اگر یکی از وراث حاضر به فروش نباشد چه باید کرد؟ است. با مراجعه به دادگاه، قاضی با توجه به قوانین، سهم هر کسی را مشخص کرده و به وی اعطا می‌کند. درصورتی‌که ملک موروثی قابل‌تقسیم نباشد نیز آن را به‌صورت یکجا در مزایده به فروش رسانده و سهم هر کدام از وراث را به وی ارائه می‌کند. اغلب در این موارد، یکی یا چند تن از وراث، اقدام به خرید ملک کرده و سهم‌الارث دیگران را پرداخت می‌کند.

فروش سهم‌الارث اگر یکی از وراث حاضر به فروش نباشد در بسیاری از موارد باعث ایجاد مشکلات جدی می‌شود. با توجه به نکات و روش‌هایی که در این مقاله به آنها اشاره شده است می‌توانید این مسئله را حل کنید. توجه داشته باشید که اقدامی خارج از موازین قانونی می‌تواند عواقب سختی داشته باشد؛ بنابراین هیچگاه از روش‌های غیرقانونی برای حل مشکل، استفاده نکنید.

برای دریافت مشاوره و خدمات انحصار وراثت با  وکیل خبره صلح میزان تماس حاصل نمایید.

در facebook به اشتراک بگذارید
فیس بوک
در twitter به اشتراک بگذارید
توییتر
در linkedin به اشتراک بگذارید
لینکدین
در whatsapp به اشتراک بگذارید
واتس آپ

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر