ممنوع الخروج کردن همسر و نحوه استعلام و رفع

ممنوع الخروج کردن همسر
فهرست مطالب

یکی از روش‌های تحت فشار گذاشتن افراد در مسائل خانوادگی و زناشویی، ممنوع الخروج کردن همسر است. زمانی که زن و مرد در زندگی مشترک خود به بن بست می‌رسند، تلاش می‌کنند تا از هر حقوقی که قانون علیه طرف مقابل در اختیار آنها قرار می‌دهد، استفاده کنند. در ادامه به بیان توضیحاتی در این زمینه می‌پردازیم، با ما همراه باشید.

ممنوع الخروج کردن همسر چیست؟

ممنوع الخروجی به معنای عدم توانایی فرد برای خروج از مرزهای کشور، به علت موانع قانونی است. زنان شوهردار برای گرفتن گذرنامه و خروج از کشور به اجازه شوهرش خود احتیاج دارند. اگر زن در دوران مجردی یا در طول زندگی متاهلی خود گذرنامه بگیرد، اما مرد به هر دلیلی اجازه سفر را به همسر خود ندهد، مرد می‌تواند برای ممنوع الخروج کردن همسر خود به اداره گذرنامه مراجعه کند.

اما باید حتما سند ازدواج یا کپی آن را به همراه داشته باشد. پس، زن بدون ارتکاب هیچ جرمی و اینکه دینی به کسی داشته باشد، ممنوع الخروج می‌شود. درخصوص زنانی که ازدواج موقت (صیغه) دارند هم باید گفت، اگر صیغه نامه رسمی باشد مرد با استناد به آن، در صورت عدم رضایت، می‌تواند همسر خود را ممنوع الخروج کند.

اما عکس این قضیه هم ممکن است. زن هم می‌تواند، شوهر خود را ممنوع الخروج کند. زنان می‌توانند برای مطالبه مهریه، همسر خود را ممنوع الخروج کنند. این کار به ابزاری برای تحت فشار گذاشتن مردان برای پرداخت مهریه شده است. زنان برای مطالبه مهریه باید به دادگاه یا اجرای ثبت مراجعه کنند. همچنین در رابطه با عدم پرداخت نفقه نیز زنان قادر به ممنوع الخروجی همسران خود هستند.

بیشتر بخوانید : هزینه های وکیل طلاق توافقی چقدر است؟

چگونگی رفع ممنوع الخروجی مرد

به گفته وکیل پایه یک دادگستری موارد رفع ممنوع الخروجی مرد به قرار زیر است:

چگونگی رفع ممنوع الخروجی مرد

چگونگی رفع ممنوع الخروجی زن

زنان می‌توانند در مرحله اول با کسب رضایت همسر، سعی در رفع ممنوع الخروجی خود کنند. اما اجازه خروج از کشور صرفا در اختیار مردان نیست. راهکارهای قضایی برای خروج بدون کسب رضایت شوهر نیز وجود دارد. زنان می‌توانند به دادستانی شهر خود مراجعه و الزام در خروج از کشور را ثابت کنند. اجازه قضایی را از دادستانی بگیرند و بدون هیچ مشکلی از کشور خارج شوند. این راهکارهای قضایی عبارتند از: بیماری زن و ضروری بودن سفر برای درمان، دیدار با خانواده ساکن خارج از کشور مثل پدر، مادر، برادر و خواهر.

قانون محدودیت زنان بعد از ازدواج به یک چالش بزرگ برای مسائل حقوقی مطرح شده است. زنان ورزشکاری که برای نتیجه گرفتن سال‌ها زحمت و تلاش خود، می‌کوشند تا برای افتخار آفرینی کشور در سطح بین المللی فعالیت کنند، توسط قانون ممنوع الخروج کردن همسر، ضربه می‌خورند. و این سوال در سطح جامعه زنان مطرح می‌شود که آیا عادلانه است این قانون به نفع مردان باشد و بر اساس آن همه آرزوهای یک فرد به تاراج برود؟

گفته شده معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، لایحه‌‌ای به کمسیون لوایح دولت ارائه کرده است. طبق این لایحه وی خواستار اصلاح قانون مبنی بر اجازه شوهر برای صدور گذرنامه زن شده است. افراد زیادی سعی در اصلاح این قانون دارند. اما این قانون تا به امروز به شکل قبلی خود اجرا می‌شود. با این حال پس از طلاق دیگر ممنوعیت و محدودیتی برای خروج زنان وجود ندارد و زنان می‌توانند به راحتی بدون اجازه همسر خود از کشور خارج شوند.

شرایطی که مرد نمی‌تواند همسر خود را ممنوع الخروج کند

درصورت تحقق هر یک از شرایط زیر، مرد نمی‌تواند به ممنوع الخروج کردن همسر خود اقدام کند:

استعلام ممنوع الخروجی همسر

گاهی ممکن است فرد خود را برای یک سفر خارجی آماده و کلی وقت و هزینه صرف این کار کرده است، اما درست زمان خروج از گیت‌ها، متوجه ممنوع الخروجی خود می‌شود. این بد‌ترین اتفاقی است که می‌تواند برای یک فرد رخ دهد. وضعیتی که بسیار عصبی و کلافه کننده است. اما کاش فرد به قصد تفریح عازم سفر شده باشد و یک قرار کاری نداشته باشد. زیرا در این صورت هزینه‌های جانبی دیگری بر سر او آوار می‌شود.

استعلام ممنوع الخروجی در گذشته کاری سخت و زمانبر بود. افراد باید برای اطلاع از وضعیت خروجی خود به اداره گذرنامه مراجعه می‌کردند و استعلام آن طول می‌کشید. اما خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی این فرآیند زمانبر به کاری ساده‌تر تبدیل شده است. افراد با در دست داشتن آدرس سایت‌های مربوط به این کار می‌توانند استعلام ممنوع الخروجی خود را بگیرند.

در این سامانه با واردکردن مشخصات شخصی مانند نام، نام خانوادگی، نام پدر و شماره ملی در صفحه اصلی، بعد از گذشت چند ثانیه وضعیت خروج فرد گزارش داده می‌شود. البته این سایت به سازمان ثبت اسناد اختصاص دارد  و فقط برای پرونده‌های دوایر اجرای اسناد رسمی سازمان ثبت شده است. کسانی که پرونده قضایی دارند برای اطلاع از وضعیت خروجی خود باید به سامانه ثنا مراجعه کنند. برای سایر پرونده‌هایی که ممکن است منجر به ممنوع الخروجی شود باید به اداره گذرنامه مراجعه کرد.

سخن پایانی

یکی از حقوق‌های اساسی هر فردی، اجازه خروج از کشور است. حال اگر هر کدام از طرفین به هر دلیلی اقدام به ممنوع الخروج کردن همسر خود کند؛ باید شخصی که ممنوع الخروج شده، تمامی اقدامات قانونی را برای رفع اثر این حکم انجام دهد، تا سفری فارغ از هرگونه استرس و اضطراب را برای خود مهیا سازد.

موسسه صلح میزان با وکلای پایه یک دادگستری و بهترین وکیل تهران در امور و مشاوره حقوقی خانواده تمام مشکلات حقوقی شما را حل میکنند.

در facebook به اشتراک بگذارید
فیس بوک
در twitter به اشتراک بگذارید
توییتر
در linkedin به اشتراک بگذارید
لینکدین
در whatsapp به اشتراک بگذارید
واتس آپ

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر