مشاوره حقوقی اداره کار

مزایای مشاوره حقوقی کارگر و کارفرما
  1. مرجع حل اختلاف کارگر و کارفرما
  2. بهترین وکیل اداره کار و مشاوره رایگان با وکیل اداره کار
  3. چرا کارگر و کارفرما به وکیل اداره کار نیاز دارند؟

در روابط کاری ممکن است میان کارگر و کارفرما مشکلاتی ایجاد شود که به پیگیری حقوقی نیاز داشته باشد. یکی از راه‌های احقاق حقوق افراد، دریافت مشاوره حقوقی قانون کار است. در این مقاله همراه ما باشید تا به بررسی مقررات مربوطه، اهمیت دریافت مشاوره حقوقی اداره کار و نحوه دریافت مشاوره قانون کار بپردازیم.

مشاوره حقوقی کارگر و کارفرما

تنوع دعاوی میان کارگر و کارفرما بسیار وسیع و گسترده است. برای مثال، در بسیاری از موارد ممکن است دستمزد کارگر بعد از استخدام توسط کارفرما و بر طبق توافق صورت گرفته پرداخت نشود. علاوه بر این گاهی کارگر از حقوق خود مطلع نیست و در نتیجه کارفرما از عدم اطلاع او سوءاستفاده می‌کند. در همه این موارد ضروری است که از مشاوره حقوقی اداره کار استفاده شود و با سوال از کارشناس اداره کار، از تضییع حقوق طرفین جلوگیری شود. استفاده از وکیل و مشاوره حقوقی اداره کار به کارگر و کارفرما این امکان را می‌دهد که از حقوق و تعهدات‌شان آگاه شوند و یک رابطه کاری سالم و عادلانه داشته باشند.

بیشتر بخوانید : وظایف وکیل دعاوی بانکی چیست؟

مرجع حل اختلاف کارگر و کارفرما

بر طبق ماده ۱۵۷ قانون کار، تصمیم‌گیری در خصوص دعاوی میان کارگر و کارفرما به عهده هیات‌های تشخیص و هیات حل اختلاف است. در هر استان چند هیات حل اختلاف و هیات تشخیص وجود دارد. این اختلافات در صورت وقوع موارد زیر در این مراجع پیگیری می‌شود:

بر طبق قانون کار، اختلافات با شرایط مذکور، در دو دسته مرجع قابل رسیدگی هستند:

بنابراین اگر میان کارگر و کارفرما آشتی حاصل نشود و اختلاف از طریق صلح و سازش حل نشود، کارگر می‌تواند برای حل اختلاف از طریق انجمن صنفی کارگران و یا نماینده قانونی کارگران و کارفرما، به اداره کار رجوع نماید.

دلایل اهمیت دریافت مشاوره حقوقی اداره کار

وظایف، اختیارات و تعهدات هیات تشخیص

وظایف و اختیارات هیات حل اختلاف

بیشتر بخوانید : بهترین وکیل مالیاتی چه ویژگی هایی دارد؟

بهترین وکیل اداره کار و مشاوره با وکیل اداره کار

بهترین وکیل اداره کار ، کسی است که علاوه بر تحصیل در رشته حقوق، دارای پروانه وکالت، تجربه کافی در دعاوی کار، دانش و مهارت، حسن اخلاق و حسن شهرت باشد. وکیل اداره کار باید متعهد و صادق باشد و به حل مشکلات حقوقی کارگر و کارفرما کمک کند.

وکیل اداره کار به کارگر و کارفرما برای امور زیر مشاوره ارائه می‌کند:

بهترین وکیل اداره کار ، کسی است که علاوه بر تحصیل در رشته حقوق، دارای پروانه وکالت، تجربه کافی در دعاوی کار، دانش و مهارت، حسن اخلاق و حسن شهرت باشد. وکیل اداره کار باید متعهد و صادق باشد و به حل مشکلات حقوقی کارگر و کارفرما کمک کند.

وکیل اداره کار به کارگر و کارفرما برای امور زیر مشاوره ارائه می‌کند:

مشاوره حقوقی اداره کار و دریافت راهنمایی و مشورت با وکیل اداره کار بسیار مهم است. برای مثال ممکن است کارگر از کارفرما شکایت کرده باشد؛ در این حالت کارگر باید بتواند دفاع قابل قبولی ارائه کند، در غیراینصورت ممکن است متحمل ضرر و زیان‌های جبران‌ناپذیری شود. در مقابل کارگر نیز باید به کمک وکیل اداره کار،  پیگیر حقوق خود باشد تا از تضییع حقوق‌اش جلوگیری نماید.

نگارش دادخواست علیه کارفرما

در گذشته شخص متقاضی باید برای دادخواست علیه کارفرما به اداره کار رجوع می‌کرد. کارگر در اداره کار، مشخصات خود و کارفرما، شرح مطالبات و موضوع مورد نظر را در فرم دادخواست می‌نوشت و به اداره تقدیم می‌کرد.

در حال حاضر فرایند ثبت دادخواست علیه کارفرما به صورت فوری و آنلاین و الکترونیکی انجام می‌شود. در این روش، کارگر باید بعد از دریافت مشاوره حقوقی اداره کار، حق سنوات خود را تعیین کند و بعد اسناد و مدارک را اسکن کرده و ارسال نماید.

بنابراین کارگر می‌تواند به راحتی با مشاوره حقوقی تلفنی، حق سنوات خود را بر طبق قرارداد قانون کار محاسبه کند و به شکل فوری و آنلاین دادخواست خود را علیه کارفرما ثبت نماید.

مشاوره حقوقی کارگر و کارفرما​

دلایل اهمیت دریافت مشاوره حقوقی اداره کار: چرا کارگر و کارفرما به وکیل اداره کار نیاز دارند؟

همه اشخاص در تمام مراحل زندگی باید نسبت به حقوق خود آگاه باشند. روابط کاری و حرفه‌ای نیز دارای پیچیدگی‌های متعدد است و بر همین اساس ممکن است تبعات حقوقی مختلفی برای افراد در پی داشته باشد. بر همین اساس ضروری است که تنظیم قرارداد کار، پیگیری تعهدات و وظایف طرفین، حل اختلافات ناشی از قرارداد کار و در نهایت احقاق حقوق کاری افراد از طریق مشورت با وکیل اداره کار و با دریافت مشاوره حقوقی اداره کار انجام شود. برای مثال در شروع یک قرارداد کاری باید بر طبق قانون کار همه حقوق کارگر و کارفرما مدنظر قرار گیرد، علاوه بر این اگر در طول قرارداد یکی از طرفین به تعهدات خود عمل نکرد، طرف مقابل باید بتواند از ورود خسارت به خود جلوگیری کند و شخص خاطی را به اجرای تعهداتش ملزم نماید. افزون بر این موارد در زمان اتمام قرارداد یا فسخ قرارداد نیز باید حقوق کارگر پرداخت شود و کارفرما نیز نباید متحمل ضرر گردد. در نتیجه در همه مراحل کار به مشورت حقوقی و دریافت راهنمایی از سوی وکیل اداره کار نیاز است تا ورود خسارت‌های جبران‌ناپذیر مادی و معنوی جلوگیری شود.

مشاوره حقوقی اداره کار رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان با وکیل اداره کار، می‌توانید به صورت آنلاین با موسسات حقوقی ارتباط برقرار کنید و یا به صورت تلفنی با مشاوران و وکلای خبره اداره کار تماس بگیرید. مشاوره تلفنی اداره کار در تهران و مشاوره رایگان قانون کار و تامین اجتماعی این امکان را به کارگر و کارفرما می‌دهد که در اسرع وقت از حقوق و تعهداتشان مطلع شوند و برای احقاق حقوق خود اقدامات مقتضی را انجام دهند. 

5/5 - (13 امتیاز)
سوالات متداول

چگونه مشاوره رایگان قانون کار بگیریم؟

شما میتوانید با مراجعه به سایت صلح میزان و تماس با وکیل اداره کار، به صورت رایگان مشاوره اداره کار بگیرید.

هزینه وکیل اداره کار چقدر است؟

برای اطلاع از هزینه وکیل اداره کار میتوانید با مراجعه به سایت صلح میزان و ارتباط با وکیل اداره کار، از جزئیات هزینه وکیل مطلع شوید.