مجازات بیمه نکردن کارگر چیست؟

مجازات بیمه نکردن کارگر
فهرست مطالب

علاوه بر سایر مسئولیت‌های احتمالی، کارفرمایان به دلیل ‌عدم ارائه بیمه غرامت کارگران برای کارکنان خود، صرف نظر از این که آیا صدمه‌ای رخ داده است، از سوی وزارت کار مجازات می‌شوند. ممکن است به کارفرما دستور داده شود که پوشش بیمه‌ای لازم را ارائه دهد، از استخدام هر شخصی در هر زمان بدون بیمه کردن کارگر خودداری کرده و در طول مدت بیمه نکردن کارگر، هر هفته بخشی از دستمزد کارگر می‌بایست پرداخت شود. در ادامه به مسائل حقوقی مربوط به مجازات بیمه نکردن کارگر بیشتر می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید.

مجازات‌ ها و عواقب بیمه نکردن کارگران

یک کارفرما حدودا ۱۰ روز فرصت دارد تا از دستورات مربوط به پوشش بیمه‌ای پیروی کرده یا به آن اعتراض کند. اگر اعتراضی توسط کارفرما دریافت نشود، حکم قطعی تلقی می‌شود و قابل تجدید نظر هم نخواهد بود. در صورت اعتراض کارفرما به موضوع، موضوع به قاضی غرامت کارگران ارجاع داده می‌شود تا در مورد موجه بودن جریمه یا سایر شرایط دستور، تصمیم گیری کند. اگر کارگر ضرر کند، قاضی ممکن است به کارفرما دستور دهد در صورت اشتغال افراد فاقد بیمه در حین رسیدگی به پرونده، مجازاتی برای بیمه نکردن کارگر بپردازد.

کارگر مصدوم، بدون پوشش کارفرما

اگر کارگری دچار جبران خسارت شود و کارفرما پوشش بیمه‌ای خریداری نکرده باشد یا مراحل مناسب بیمه خود را رعایت نکرده باشد، گارگر می‌تواند از صندوق تامین خسارت ویژه دولتی بخواهد که مزایای مناسب را پرداخت کند. یک قاضی غرامت ابتدا تعیین می‌کند که آیا کارفرما مسئول جراحت کارگر است یا خیر و در صورت لزوم، صندوق غرامت ویژه را ملزم به پرداخت تمام مزایای غرامت مناسب به کارگر می‌کند و به کارفرما دستور می‌دهد که صندوق جبران خسارت ویژه را به همراه مبلغ ۶۵ درصد از این مزایا را پرداخت کند.

بیشتر بخوانید : چطور می‌توانیم مشاوره حقوقی خانواده داشته باشیم؟

عدم جبران خسارت کارگران چه مجازاتی دارد؟

در مورد قوانین جریمه بیمه نکردن کارگر باید توجه داشته باشید که صاحبان مشاغلی که بیمه کارگران را در مواقع ضروری خریداری نمی‌کنند ممکن است با مجازاتی از جریمه‌های نقدی گرفته تا حبس رو برو شوند. صاحبان مشاغل کوچک اغلب به دنبال راه‌هایی برای کاهش هزینه‌ها و بهبود نتیجه نهایی خود هستند. با این حال، یکی از زمینه‌هایی که آن‌ها نباید از آن صرف نظر کنند بیمه جبران خسارت کارگران است. برخی از صاحبان مشاغل ممکن است وسوسه شوند کارگران را بیمه نکرده و آن را هزینه‌ای غیر ضروری تلقی کنند، به ویژه اگر هیچ یک از کارکنان آن‌ها دچار آسیب جدی ناشی از کار نشده باشند. اما صاحبان مشاغلی که بیمه کارگران را ندارند، بسته به قوانین کشور خود، با مجازات بیمه نکردن کارگر مواجه خواهند شد.

 

شکایت کارگر از کارفرما

پوشش بیمه کارگران برای اکثر مشاغل

تقریباً هر کشور و دولتی از مشاغل می‌خواهد که پس از استخدام تعداد مشخصی از کارگران، بیمه خدمات کارگران را تهیه کند. اکثر دولت‌ها از کارفرمایان می‌خواهند که به محض استخدام اولین کارگر خود، پوشش بیمه کارگر را خریداری کنند. با این حال، در برخی کشورها و دولت‌ها ممکن است کارفرمایان مجبور نباشند تا ۵ نفر از کارکنان خود را استخدام کنند. صاحبان مشاغل باید قوانین مربوط به کشور خود را بررسی کنند تا مطمئن شوند که با قوانین غرامت کارگران محلی مطابقت دارند. مشاغلی که بیمه کارگران را نقض کنند، ممکن است با اتهام کلاهبرداری و سایر مجازات‌ها روبرو شوند. (مشورت با وکیل کلاهبرداری در صلح میزان )

کارگران آسیب دیده می‌توانند از کارفرمای خود شکایت کنند

کارفرمایان نه تنها می‌توانند به دلیل نقض قوانین بیمه کارگران مجازات شوند، بلکه می‌توانند مورد شکایت قرار گیرند. اگر کارگری در شرکتی مجبور به داشتن قانون کارگران آسیب دیده باشد، می‌تواند برای جبران هزینه‌های پزشکی علیه کارفرمای خود شکایت کند. به طور معمول، بیمه جبران خسارت کارگران شامل یک داوری انحصاری است که مشاغل را از دعاوی مدنی در مورد صدمه به کارکنان محافظت می‌کند تا زمانی که مزایای کارگران این حادثه را پوشش دهد. بدون این پوشش، صاحبان مشاغل به راحتی می‌توانند خود را در جریان دریافت شکایت از یک کارمند آسیب دیده قرار دهند.

نکاتی در رابطه با عدم بیمه کردن کارگران

موارد استثناء در قوانین بیمه کارگران

حتی اگر اکثر صاحبان ملزم به خرید پوشش بیمه کارگران نباشند، اگر در یک صنعت پرخطر مانند ساختمان‌سازی کار می‌کنند، ممکن است نیاز به خرید بیمه نامه داشته باشند. همچنین، از آنجا که قوانین بیمه کارگران در شهرها متفاوت است، مشاغلی که به طور قانونی بدون پوشش در یک شهر فعالیت می‌کنند، ممکن است در شهر دیگر به طور غیرقانونی فعالیت کنند. به عنوان مثال: هنگام بررسی مسئله جریمه بیمه نکردن کارگر توجه کنید که اگر مشاغل دارای کارگرانی در شهرهای دیگر هستند، باید از قانون بیمه کارگران برای هر شهری که کارگر یا کارمند خود در آنجا کار می‌کند پیروی کنند. این بدان معناست که اگر یک کسب و کار در یک روستایی نزدیک به اصفهان مستقر است، جایی که به طور معمول به بیمه کارگران نیازی نیست، اما یک کارمند که در شهر تهران کار می‌کند، جایی که پوشش برای همه کارکنان اجباری است، صاحب مشاغل باید برای کارمند خود یا به طور بالقوه بیمه خریداری کند.

در صورت شک، با نماینده بیمه خود صحبت کنید

مجازات‌ بیمه نکردن کارگران در صورت لزوم قانونی، می‌تواند تأثیر منفی زیادی بر یک تجارت داشته باشد. جریمه‌ها ضربه مالی به نتیجه نهایی هر شرکتی وارد می‌کنند. در شرایط شدید، آنها حتی می‌توانند یک تجارت را مجبور به تعطیلی کنند. این شرط برای مشاغل بدون پوشش بیمه مناسب کارگران در محل کار بالا است. برای اجتناب از شکایت، جریمه، حبس و در کل مجازات، صاحبان مشاغل باید با یک نماینده بیمه صحبت کنند تا اطمینان حاصل شود که آن‌ها مطابق قوانین محلی برای جبران خسارت کارگران هستند.

سخن پایانی

همانطور که مشاهده می‌کنید، بیمه کارگران یک دندانه حیاتی است که باعث می‌شود صنایع در سراسر کشورها و دولت‌ها بدون مشکل کار کنند.

آنچه در نگاه اول هزینه غیر ضروری به نظر می‌رسد، در واقع جزء مهمی از موفقیت شرکت شما است. مهم نیست که چقدر محل کار خود را ایمن نگه می‌دارید و چقدر به کارکنان خود آموزش می‌دهید، واقعیت این است که تصادفات رخ می‌دهد. 

بیمه کارگران یک ابزار مهم است که می‌توانید از آن برای حفظ سلامت کارکنان و راه اندازی کسب و کار خود استفاده کنید. در حالی که برخی از مشاغل و کارگران ممکن است از پوشش کارگران معاف باشند، مهم است که شرکت شما با قوانین کشور شما مطابقت داشته باشد. عدم انجام این کار برای کارگران شما مضر است و ممکن است به معنای پایان شرکت شما باشد، بنابراین، مجازات بیمه نکردن کارگر را بسیار جدی بگیرید.

چنانچه هرگونه سوال در رابطه با قوانین اداره کار دارید میتوانید از مشاوره حقوقی اداره کار در موسسه صلح میزان مشورت بگیرید.

در facebook به اشتراک بگذارید
فیس بوک
در twitter به اشتراک بگذارید
توییتر
در linkedin به اشتراک بگذارید
لینکدین
در whatsapp به اشتراک بگذارید
واتس آپ

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر