مالیات بر ارث سپرده بانکی چیست؟

مالیات بر ارث سپرده بانکی

مالیات بر ارث سپرده بانکی به چه معنا و چند درصد است؟ میزان مالیات بر ارث سپرده های بانکی در سال ۱۴۰۰ چقدر و چگونه محاسبه می‌شود؟ چنانچه سوالاتی در خصوص مالیات بر ارث سپرده ‌های بانکی برای شما ایجاد شده است، این مقاله را مطالعه کنید تا به پاسخ سوالات خود را در این خصوص دست یابید.

مالیات بر ارث سپرده بانکی چیست؟

مالیات بر ارث سپرده بانکی، یکی از مواردی است که وراث در همان روزهای اولیه پس از فوت متوفی، به فکر برداشت آن می‌افتند چرا که زمانی که یک فرد فوت می‌کند، چنانچه وراث رمز عابر بانک متوفی را داشته باشند، برای تامین هزینه‌های کفن و دفن ممکن است از حساب بانکی متوفی استفاده کنند. اما پس از مراجعه به بانک متوجه می‌شوند که حساب متوفی به صورت آنلاین مسدود شده است.

با توجه به یکپارچه شدن سیستم‌های اطلاعاتی کشور و متصل بودن همه سیستم‌ها به هم، پس از فوت متوفی و ابطال شناسنامه آن، این موضوع اتوماتیک‌وار به اطلاع کلیه بانک‌ها، موسسات اعتباری، ثبت اسناد و املاک، دفاتر رسمی و گارگزاری‌های بورس رسیده و کلیه اموال اعم از منقول و غیرمنقول، دارایی‌های تجاری، حساب‌های قرضه، نذرها و بدهی‌ها و سایر درآمدهای حاصل از بازنشستگی، بیمه عمر، زندگی و درآمد حاصل از نظام‌ وظیفه در کنار خانه و متعلقات متوفی، در کنار حساب‌های بانکی وی، تا پس از انجام مراحل قانونی مسدود می‌شود

بیشتر بخوانید : نقش وکیل دعاوی بانکی در مشکلات بانکی چیست؟

مراحل قانونی برای دسترسی وراث به اموال منقول و غیر منقول متوفی

  • دریافت برگه انحصار ورثه

گام اول برای رسیدن به اموال متوفی، دریافت گواهی انحصار ورثه است. برگه انحصار ورثه، برای اثبات ورثه بودن وراث، به ادارات و سازمان‌های دولتی است.

  • پرداخت مالیات بر ارث

مالیات بر ارث، مالیاتی است که به کلیه اموال منقول و غیر منقول متوفی تعلق می‌گیرد و وراث قبل از پرداخت آن، اجازه دخل و تصرف بر اموال متوفی را ندارند. سپرده‌های بانکی نیز جزء اموال متوفی به حساب آمده و از قانون مالیات بر ارث، مستثنی نیستند. بنابراین برای دسترسی به سپرده‌های بانکی متوفی، باید مالیات بر ارث سپرده بانکی پرداخت شود. با توجه به تغییر قوانین مالیات بر ارث در سال ۱۳۹5، نحوه محاسبه مالیات بر ارث بر اساس سال وفات متفاوت است.

نحوه محاسبه مالیات بر ارث سپرده بانکی

با توجه به تغییر قوانین مالیات بر ارث در سال ۱۳۹۵، نحوه محاسبه مالیات بر ارث سپرده بانکی بر اساس سال وفات متفاوت است. 

مالیات بر ارث اموال متوفی بعد از سال ۱۳۹۵ بر اساس قانون جدید و پیش از آن مطابق قانون قدیم محاسبه می‌شود.

طبق قانون جدید مالیاث ورثه‌ای، برای اموال مختلف مانند حساب بانکی، مسکن، مغازه، خودرو غیره متفاوت است، اما پیش از آن برای همه اموال یکسان بود. 

طبق قانون جدید، نرخ مالیات سپرده‌های بانکی برای وراث طبقه اول ۳٪، وراث طبقه دوم ۶٪ و وراث طبقه سوم ۱۲٪ تعیین شده است. 

بر اساس این قانون، مالیات سپرده مؤسسات مالی و اعتباری متفاوت است و برای وراث طبقه اول ۱۰٪، وراث طبقه دوم ۲۰٪ و وراث طبقه سوم ۴۰٪ تعیین شده است.

تقسیم بندی طبقه وراث طبق قانون مالیات‌های مستقیم

  • وراث طبقه اول: پدر، مادر، زن، شوهر، اولاد و اولاد اولاد
  • وراث طبقه دوم: اجداد، برادر، خواهر و اولاد آنها
  • وراث طبقه سوم: عمو، عمه، دایی، خاله و اولاد آنها

نحوه محاسبه مالیات بر سپرده بانکی بر اساس قانون قدیم

معافیت مالیاتی برای حساب‌ های بانکی

در قانون جدید سال ۱۳۹۵، هیچ گونه معافیت مالیاتی بر سپرده‌ های بانکی تعریف نشده است اما طبق قانون قدیم مشمول این مالیات، تا 80% مبلغ سپرده، از پرداخت مالیات بر ارث سپرده بانکی معاف می‌شود.

بیشتر بخوانید : بهترین وکیل تهران را چگونه پیدا کنیم؟

قانون مالیات ‌بر ارث سپرده بانکی

قانون مالیات ‌بر ارث سپرده بانکی

همانطور که در بالا گفته شد، دو متن قانونی، برای پرداخت مالیات بر ارث سپرده بانکی، در نظام حقوقی کشور وجود دارد.

قانون مالیات بر ارث سپرده بانکی در قانون سابق

همانطور که گفته شد، قانون قدیم با در نظر گرفتن دو شاخصه؛ وراث شخص فوت شده و میزان ارزش کل اموال، مالیات محاسبه می‌شود. طبق این قانون، وراث موظف هستند مالیات را بر اساس ارزش تمام اموال به دولت پرداخت کنند. در غیر این صورت، اجازه تقسیم یا انتقال اموال، به سایر اشخاص، صادر نخواهد شد. مهلت پرداخت مالیات بر ارث طبق قانون قدیم، حداکثر شش ماه بعد از فوت متوفی است. در صورتی که وراث، در مهلت تعیین شده، برای پرداخت مالیات، اقدام نکرده باشند، مشمول جریمه مالیات بر ارث خواهند بود.

قانون اصلاح شده مالیات بر ارث سپرده بانکی سال ۱۳۹۴

طبق این قانون برای هر یک از اموال شخص فوت شده، مالیات بر ارث مشخصی تعیین شده است. بنابراین درصد مالیات بر ارث سپرده های بانکی با سایر اموال تفکیک شده و میزان آن همانطور که در بالا به آن اشاره شد، متفاوت است. طبق این قانون، وراث باید حداکثر تا یک سال بعد از فوت متوفی، برای ارائه اظهارنامه مالیاتی اقدام کنند. پر کردن اظهار نامه به معنی الزام به پرداخت مالیات نیست، بلکه وراث می‌توانند هر زمان که تصمیم داشتند اموال را تقسیم کنند یا به شخص دیگری انتقال دهند، مالیات را به دولت بپردازند.

نرخ مالیات بر ارث سپرده‌ های بانکی ۱۴۰۰

پس از سال ۱۳۹۴، قانون یا تبصره جدیدی برای مالیات بر ارث سپرده‌ های بانکی تصویب نشده است و همچنان بر اساس قانون مصوب ۱۳۹۴ محاسبات مالیات بر ارث‌های بانکی صورت می‌گیرد.

نتیجه گیری

چنانچه قصد پرداخت مالیات بر ارث سپرده های بانکی دارید و جزء وراث متوفی محسوب می‌شوید، کافی است به اصلی‌ترین شعب بانک مراجعه کرده و پس از تکمیل فرم خود اظهاری، اطلاعات لازم در مورد سپرده‌های بانکی را دریافت و در اختیار بانک قرار دهید. در این صورت در زمان کمتری، بر اساس قانون قدیم، مالیات از حساب برداشته‌ شده یا میزان مالیات بر اساس قانون جدید به شما ابلاغ و شما می‌توانید به عنوان یکی از وراث از حساب برداشت کنید.

آگاهی از روند پیگیری قانونی موجب می‌شود، پرداخت مالیات بر ارث سپرده در زمان کوتاه‌تری انجام شده و وراث در زمان کوتاه‌تری به سرمایه سپرده بانکی دسترسی پیدا کنند. همراهی با یک وکیل ارث می‌تواند راهکار خوبی برای کسب آگاهی از موارد قانونی و کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه باشد.

در facebook به اشتراک بگذارید
فیس بوک
در twitter به اشتراک بگذارید
توییتر
در linkedin به اشتراک بگذارید
لینکدین
در whatsapp به اشتراک بگذارید
واتس آپ

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر