نکات قرارداد مضاربه : شرایط عقد و ابطال

قرارداد مضاربه

یکی از عقود معین در قانون مدنی، قرارداد مضاربه است که شرایط آن از سوی مقنن مشخص شده است. ویژگی‌ها و نکات حقوقی قرارداد مضاربه در مواد ۵۴۶ الی ۵۶۰ قانون مدنی ذکر شده است. بر طبق ماده ۵۴۶ قانون مدنی مضاربه عقدی است که به واسطه آن یکی از طرفین قرارداد به پرداخت سرمایه و طرف مقابل به انجام کاری با آن پول متعهد می‌شوند و در نهایت سود حاصل از این تجارت میان طرفین تقسیم می‌گردد. در ادامه این مطلب به بررسی نکات قرارداد مضاربه می‌پردازیم و با نمونه قرارداد مضاربه آشنا می‌شویم.

مضاربه چیست؟

با عقد مضاربه یکی از طرفین سرمایه را فراهم می‌کند و طرف مقابل با آن به تجارت می‌پردازد و در نهایت سود در میان دو شریک تقسیم می‌شود. عامل این قرارداد مضارب نام دارد که با سرمایه شریک کار و تجارت می‌کند. ممکن است برای عقد مضاربه تجارت خاصی شرط شده باشد. 

برای مثال می‌توان به قرارداد مضاربه طلا و یا قرارداد مضاربه بورس اشاره کرد. اما در صورتیکه نوع تجارت مشخص نشده باشد، عامل می‌تواند آزادانه فعالیت مدنظر را با سرمایه انجام دهد و به هر طریقی که صلاح می‌داند، تجارت کند.

بیشتر بخوانید: آیا میدانید وکیل مهاجرت چه کمکی به شما خواهد کرد؟

ویژگی‌ ها و شرایط عقد مضاربه

ابطال قرارداد و زوال مضاربه

در خصوص ابطال قرارداد مضاربه بانکی می‌توان به ماده ۵۵۱ قانون مدنی اشاره کرد که به موجب آن عقد مضاربه در موارد زیر فسخ می‌شود:

با انفساخ مضاربه، که ممکن است با عوامل بیرونی یا با اختیار طرفین محقق شود، فسخ قرارداد در گذشته اثری نخواهد داشت و صرفا در آینده تاثیرگذار است. به عبارت دیگر اگر تا زمان انفساخ، سودی به دست آمده باشد، بر اساس توافق قبلی میان طرفین تقسیم می‌شود. علاوه بر این، به موحب انفساخ مضاربه، نمایندگی عامل در اداره سرمایه نیز به اتمام می‌رسد و او باید سرمایه مذکور و سود مالک را به او تحویل دهد. اگر سوالی در رابطه با امور بانکی دارید میتوانید از وکیل دعاوی بانکی صلح میزان کمک بگیرید.

شرایط عقد قرارداد مضاربه

دانلود رایگان نمونه قرارداد مضاربه

 یک قرارداد مضاربه به طور کلی از اجزای زیر تشکیل می‌شود:

طرفین قرارداد

نام و نام خانوادگی، اطلاعات هویتی، آدرس و کدپستی، شماره تماس، محل اقامت

سرمایه

میزان سرمایه و مبلغ آن که باید به صورت نقدی در تاریخ مشخصی به عامل تحویل داده شود. کلیه مبالغ و تاریخ‌ها باید در این بخش ذکر شود.

قدرالسهم از مضاربه

میزان سود حاصله برای مالک و مضارب به طور مجزا باید با عدد و حروف نوشته شود.

مدت قرارداد

در این بخش باید تاریخ شروع قرارداد و مدت آن ذکر شود. لازم به ذکر است که این مدت در صورت توافق کتبی طرفین و انعکاس آن در قرارداد، قابل تمدید خواهد بود.

موضوع قرارداد

باید مشخص شود که سرمایه مالک دقیقا برای چه کاری مورد استفاده قرار خواهد گرفت. عامل نمی‌تواند در غیر از موضوع مورد توافق، سرمایه را استفاده کند و در صورت تخلف، باید سرمایه را به طور کامل به مالک مسترد نماید. علاوه بر این مالک می‌تواند برای جبران خسارت به دادگاه رجوع کند.

تعهدات طرفین

در قرارداد باید به تفکیک،‌تعهدات مضارب و مالک ذکر شود. برای مثال مضارب باید سود و زیان را در پایان هر سال مشخص و به مالک تسلیم کند. علاوه بر این بانک و حسابی که سود به آن واریز می‌شود و موعدهای مقرر نیز باید مشخص شود. مضارب باید امور مالی و اداری کار را پیگیری کند و در همه حال مصلحت مالک را مدنظر قرار دهد. از سوی دیگر مالک نیز تعهداتی خواهد داشت. برای مثال، مالک باید اسناد و مدارک مورد نیاز عامل را در اختیار وی قراردهد.

تعهدات طرفین

در قرارداد باید به تفکیک،‌تعهدات مضارب و مالک ذکر شود. برای مثال مضارب باید سود و زیان را در پایان هر سال مشخص و به مالک تسلیم کند. علاوه بر این بانک و حسابی که سود به آن واریز می‌شود و موعدهای مقرر نیز باید مشخص شود. مضارب باید امور مالی و اداری کار را پیگیری کند و در همه حال مصلحت مالک را مدنظر قرار دهد. از سوی دیگر مالک نیز تعهداتی خواهد داشت. برای مثال، مالک باید اسناد و مدارک مورد نیاز عامل را در اختیار وی قراردهد.

حل اختلاف

در قرارداد مضاربه مانند سایر قراردادها باید ماده‌ای را به حل اختلافات احتمالی اختصاص داد. بنابراین در این بخش باید مشخص شود که در صورت بروز اختلاف میان طرفین، برای داوری باید به چه کسی رجوع شود. طبق قانون نظر داوری قاطع و برای طرفین لازم‌الاجرا خواهد بود.

سایر شروط

ممکن است طرفین توافقات دیگری داشته باشند که در این بخش باید به تفکیک همه شروط ذکر شود.

نسخ قرارداد

تعداد مواد قرارداد و نسخ آن باید در متن قرارداد ذکر شود. برای مثال ممکن است قرارداد در ۳ نسخه تنظیم و بین طرفین تقسیم شود. این نسخ در حکم واحد و دارای ارزش برابر خواهد بود.

در نهایت قرارداد مضاربه باید توسط مالک، مضارب و داور قرارداد امضا شود.

گروه وکلای صلح میزان با داشتن بهترین وکیل تهران در زمینه قراردادها، به هرگونه سوال شما در این رابطه پاسخ میدهند.

در facebook به اشتراک بگذارید
فیس بوک
در twitter به اشتراک بگذارید
توییتر
در linkedin به اشتراک بگذارید
لینکدین
در whatsapp به اشتراک بگذارید
واتس آپ

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر