قانون جدید مهریه در سال 1401

قانون جدید مهریه در سال 1400

امروز برای انجام هر کاری، قراردادی برای دفاع از حقوق دو طرف نوشته می‌شود که در صورت پیش آمدن مشکل یا نارضایتی، با توجه به قانون، از قرارداد برای دریافت حق خود استفاده کنند. در مسئله ازدواج هم عقدنامه به‌عنوان قراردادی بین دو طرف امضا می‌شود. در آن یک حقی که ارزش مالی داشته باشد برای زن در نظر گرفته می‌شود و به آن مهریه گفته می‌شود. از آنجایی‌که مهریه باید ارزش مالی داشته باشد، پس مواردی مانند خانه، طلا، پول و … می‌توانند به‌عنوان مهریه ذکر شوند. قانون جدید مهریه ۱۴۰۰ هم ابلاغ شده است که در زیر به توضیح آن‌ می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید : وکیل مهریه چه کمکی برای دریافت و پرداخت مهریه می کند؟

نکاتی درباره مهریه

مهریه در دین اسلام از شرایط عقد است. درواقع مهریه مالی است که هنگام عقد به‌عنوان پشتوانه در عقدنامه ذکر می‌شود و با توجه به قانون، زن می‌تواند هرزمانی آن را طلب کند و شوهر موظف به پرداخت آن است. با توجه به افزایش پرونده‌ها درباره درخواست مهریه برای مطالبه آن، قانون جدید مهریه ابلاغ شده است. زن می‌تواند از زمان عقد، مهریه خود را مطالبه کند و هیچ‌یک از این موارد مانند: رابطه نامشروع، عدم تمکین و هر کار دیگری مانع پرداخت مهریه به زن نمی‌شود. البته در این موارد استثنا وجود دارد که زن مستحق گرفتن مهریه نیست. امروزه با توجه به افزایش موارد طلاق و به دنبال آن افزایش درخواست مهریه، قانون‌گذاران برای دریافت مهریه، موارد جدیدی را ابلاغ کرده‌اند.

در قانون جدید مهریه ۱۴۰۰ مواردی ذکر شده که نحوه‌ی پرداخت مهریه را آسان‌تر کرده است. البته با توجه به وضع موجود در جامعه، پرداخت مهریه به هر صورتی برای مردم عادی سخت است. از لحاظ عرف، چگونگی پرداخت مهریه به دو دسته عندالمطالبه و عندالاسطاعه تقسیم می‌شود. در مهریه عندالمطالبه در صورت انعقاد عقد، مرد موظف به پرداخت کامل مهریه است؛ ولی برای عندالاسطاعه، زن باید توانایی مرد را برای پرداخت مهریه ثابت کند، به‌هرحال نوع عندالمطالبه بیشتر رایج است.

قوانین مهریه شامل چه مواردی می شود؟

مهریه مالی است که به‌عنوان شرط عقد ذکر می‌شود و زن مالک آن است. مرد تعهد می‌دهد که مهریه را به زوجه پرداخت کند. برای مهریه چند قانون کلی در نظر گرفته شده است؛ ولی نحوه‌ی پرداخت آن در قانون جدید مهریه هر ساله تغییر می‌کند.

امسال هم مانند گذشته، قانون جدید مهریه ۱۴۰۰ با توجه به وضع معیشت مردم تغییر کرده و بازپرداخت آن طبق روال جدید انجام می‌شود. زوجه می‌تواند از طریق مراجعه به محاکم دادگستری یا از طریق اجرای ثبت نیز به گرفتن مهریه بدون طلاق اقدام کند. نحوه محاسبه ارزش مهریه با توجه به وجه رایج کشور تعیین می‌شود. به‌طورکلی وصول مهریه، راه آسانی نیست و قوانین خاصی را شامل می‌شود که زوج و زوجه موظف به تبعیت از آن قوانین هستند.

قوانین مهریه

قانون جدید مهریه در سال 1400 چیست؟

شرایط پرداخت مهریه هر ساله دست‌خوش تغییراتی می‌شود و امسال هم به طبع آن، شامل تغییر شده است. در اینجا می‌خواهیم مهم‌ترین شرایط مهریه را بررسی کنیم، مانند مهریه بعد از فوت شوهر، مهریه در عقد موقت، قانون جدید حبس مهریه، گرفتن مهریه بیشتر از ۱۱۰ سکه و…

در صورت عدم پرداخت مهریه تکلیف چیست؟

با توجه به عندالمطالبه بودن مهریه، برای هردو طرف سؤال پیش می‌آید که چگونه با عدم پرداخت مهریه و یا اقساطی شدن آن مواجه ‌شویم؟ چرا قانون در مورد چنین مسئله مهمی تقسیط را پذیرفته است؟ جواب این سؤال را با دلایل حقوقی زیادی می‌توان پیدا کرد. یکی از این موارد عدم توانایی مرد در پرداخت مهریه است که برای آن به زندان می‌افتد. در این صورت زندان‌های کشور بجای افراد دزد و اراذل اوباش، جای مردانی است که همسر آن‌ها مطالبه مهریه کرده است. پس قانون برای راحت کردن مسائل مربوط به مهریه و پرداختن به مسائل مهم‌تر، از مردانی که توانایی پرداخت یکجای آن را ندارند، مهریه به‌صورت اقساط دریافت می‌کند.

طبق قانون جدید مهریه اگر مرد موظف به پرداخت اقساطی مهریه‌ ۳۰۰ سکه‌ای شود و تا پیش از پایان پرداخت اقساط، زن ثابت کند که مرد دارای اموالی است و می‌تواند مهریه را پرداخت کند این اموال توقیف می‌شود و به‌اندازه مهریه از آن‌ها کسر می‌شود. به همین دلیل تمامی مردانی که محکوم به پرداخت مهریه به‌صورت قسطی هستند تا پیش از پایان پرداخت مهریه امکان خرید خانه، ماشین، داشتن حساب بانکی برای سرمایه‌گذاری و … را ندارد.

معمولاً مردان در هنگام پرداخت قسطی مهریه، اموال جدید خریداری شده خود را به نام فرد دیگری می‌زنند و یا معامله‌های خود را مخفی می‌کنند. بر اساس قانون جدید مهریه ۱۴۰۰ اگر تعداد سکه ۱۱۰ عدد باشد در هنگام وصول آن مرد موظف به پرداخت آن است و زوجه بدون در نظر گرفتن توانایی مالی زوج می‌تواند تمام مهریه را مطالبه کند و در صورت عدم پرداخت، مرد بازداشت می‌شود. البته درصورتی‌که مقدار مهریه بیشتر از ۱۱۰ عدد باشد و مرد توانایی پرداخت مهریه را نداشته باشد، حبس ندارد.

نتیجه‌ گیری

مهریه مالی است که به‌عنوان پشتوانه به‌صورت رسمی در عقدنامه ذکر می‌شود و نحوه بازپرداخت آن در چهارچوب خاصی تعیین می‌شود و به شرایط زوج در توانایی پرداخت یا عدم پرداخت آن ربط دارد. قوانین کلی برای مهریه در نظر گرفته شده است؛ ولی در قانون جدید مهریه با توجه به شرایط جامعه، نحوه بازپرداخت آن تغییر می‌کند. پرداخت مهریه در شرایطی مانند فوت شوهر یا عقد موقت و… متفاوت است.

 

چنانچه هرگونه سوالی در رابطه با قوانین مهریه در سال جدید داشتید حتما با وکلای ما در صلح میزان تماس حاصل نمایید.

 

در facebook به اشتراک بگذارید
فیس بوک
در twitter به اشتراک بگذارید
توییتر
در linkedin به اشتراک بگذارید
لینکدین
در whatsapp به اشتراک بگذارید
واتس آپ

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر