شرایط عدم پرداخت مهریه توسط مرد در مقررات ایران

در ایران مردانی که شرایط پرداخت مهریه را ندارند، اگر بتوانند ثابت کنند که وضعیت مالی نابسامانی دارند، از رفتن به زندان محروم می شوند و در صورت زندانی شدن، پس از مدت کوتاهی آزاد می شوند. در این ميان نباید حرف و سخنی به دروغ زده شود چراکه اگر به دروغ ادعای بی پولی کنند، قاضی دادگاه نه تنها مهریه و جریمه ای از آن فرو می گیرد بلکه مجازات های دیگری نیز برای آن ها در میش می گیرند. البته که دادن مهریه توسط مرد به زن یک موضوع دینی و شرعی است که حق زن است و چه مرد توانایی پرداخت آن را داشته باشد و چه نه به هر حال باید در زمان مناسب آن مهریه به زن داده شود. ناگفته نماند که در برخی شرایط مهریه به زن تعلق نمی گیرد مانند زمانی که عقدنامه بین زن و مرد به دلایل مختلف باطل شده باشد و یا بین آن ها روابط زناشویی برقرار نشده باشد. در صورت فوت زن، مرد از دادن مهریه در شرایطی که رابطه زناشویی بین آن ها برقرار نشده باشد، به طور کامل معاف می شود.

برای مشاهده مقاله مراحل درخواست طلاق توافقی در سایت صلح میزان کلیک کنید.

شرایط پرداخت مهریه

امروزه مردان زیادی هستند که تصور می کنند پس از پرداخت کردن چند قسط از مهریه خود، می توانند سایر قسط ها را پرداخت نکنند و در این ميان مهریه دادن از حالت اقساطی خارج می شود و مرد موظف است که تمامی آن را نقدی پرداخت کند. همچنین عدم پرداخت پیش قسط مهریه و داشتن ادعای عدم توانایی در پرداخت آن اگر که در دادگاه پذیرفته نشود، از موجبات صدور حکم جلب زوج خواهد بود. یکی دیگر از موجبات صدور حکم جلب شوهر عدم پرداخت مهریه ای که در قانون ذکر شده است. در برخی موارد نیز این امکان وجود دارد که پرداخت را طبق تاریخ مشخصی منظم می کنند. اگر که روز معین شده برای پرداخت مهریه به تعطیلی برخورد کند، مرد موظف است در روز بعد از تعطیلی این قسط را پرداخت کند.

گرفتن ضامن در عقدنامه برای پرداخت مهریه

 

نحوه تقسیط مهریه

 

گرفتن امضا از ضامن، یعنی کسی که درباره پرداخت مهریه ضمانت می کند. معمولاً اولین کسی که ضامن خواهد شد، پدرشوهر است که در این ميان زن می تواند با توجه به ضمانت نامه، مهریه خود را از پدرشوهر بگیرد و اموال او را تصرف کند. برای پرداخت مهریه تفاوتی ایجاد نمی کند که چه مدت زمانی طول بکشد تا آن پرداخت شود، چراکه طبق نرخ روز آن را محاسبه می کنند. همچنین افرادی که نمی توانند نقدی تمامی آن را پرداخت کنند، می توانند راه و روش تقسیط مهریه را در پیش بگیرند و به طور قسط بندی آن را پرداخت کنند.

نحوه تقسیط مهریه

تقسیط مهریه یعنی اینکه مهریه زن به چندین قسط تقسیم می شود که این تقسیم بندی با توجه به توانایی ها و وضعیت مالی مرد دارد. همچنین تقسیط مهریه به عواملی دیگری مانند درآمد ماهانه ی مرد، وضع زندگی خود و خانواده مرد و همچنین خرج های زندگی آن بستگی دارد. مهریه حق واقعی زن است و یک نوع دارای زن به حساب می‌ آید که در زمان عقد این قرارداد بسته می شود که این مهریه می تواند شامل وجه سکه، نقد، طلا، اموال منقول و اموال غیر منقول شود. تقسیط مهریه برای افرادی که نمی توانند به طور یکجا آن را پرداخت کنند مناسب است و با این کار می توانند مهریه زن را بدهند. قاضی دادگاه با توجه به شرایط موجود و تعداد سکه ها و مهریه زن، نحوه پرداخت و تقسیط مهریه را معین می کند.

مدارک لازم برای تقسیط مهریه

  •  اسناد و مدارک لازم برای درخواست تقسیط مهریه آماده باشد
  • رأی دادگاه در خصوص محکومیت مرد برای پرداخت مهریه زن از مدارک لازم و ضروری آن ها است
  • به دو شاهدی که از تمامی وضعیت مالی و زندگی مرد آگاهی دارند برای شهادت دادن نیاز است
  • لیست تمامی حساب های بانکی و اموال و وجه های نقد نرد نیز لازم و ضروری است

حکم جلب در صورت عدم پرداخت مهریه

 

حکم جلب در صورت عدم پرداخت مهریه

 

پس از اقدام زن برای دریافت مهریه به دادگاه، دادگاه نیز مرد را محکوم به دادن مهریه می کند و با درخواست هایی که خانم انجام داده است، حکم صادر می شود. برای پرداخت مهریه ی زن برای مرد ابلاغیه می فرستند و چنانچه مرد ظرف مهلت معین شده به پرداخت آن هیچ‌گونه اقدامی نکنند، دستور جلب مرد به درخواست زن صادر می شود. نکته مهمی که وجود دارد این است که‌ در اجرای ثبت برای مطالبه مهریه ما جلب و… وجود ندارد و این امر در صلاحیت دادگاه است.

نتیجه‌ گیری
مهریه زن دارای ارزش مالی بوده است و در عین حال عقد نکاح از سوی مرد به زن است و ممکن است گاهی اوقات به جای مال، انجام دادن کاری به نفع زن باشد مانند تعهد مرد به آموزش قرآن به زن و یا حج و … همچنین مهریه یا به صورت عندالمطالبه است و یا عند الاستطاعه که تفاوت این دو در این است که در مهریه عند الاستطاعه نه امکان جلب زوج وجود دارد و نه امکان ممنوع الخروج کردن او و اما فقط در صورتی که مالی از زوج به دادگاه یا اداره اجرای ثبت معرفی شود از بابت مهریه توقیف می شود و اگر مالی نباشد، امکان وصول مهریه نیست.

5/5 - (1 امتیاز)

در facebook به اشتراک بگذارید
فیس بوک
در twitter به اشتراک بگذارید
توییتر
در linkedin به اشتراک بگذارید
لینکدین
در whatsapp به اشتراک بگذارید
واتس آپ

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر