بیمه بیکاری چیست و شامل چه افرادی می شود؟

بیمه بیکاری

یکی از اصطلاحاتی که در چند سال اخیر به وفور به گوش می‌خورد، بیمه بیکاری است. با توجه به شرایط اقتصادی جامعه، روزانه بسیاری از کسب‌وکارها اقدام به تعدیل نیرو می‌کنند. وضعیت بازار کاریابی در کشور به‌گونه‌ای است که کارکنان این مشاغل به ندرت می‌توانند در عرض چند ماه، شغل دیگری دست‌وپا کرده و وارد بازار کار شوند.

ازاین‌رو دولت به‌منظور حمایت از این افراد، اقدام به ارائه خدماتی با عنوان بیمه برای افراد بیکار کرده است؛ اما بسیاری از افراد با این مسئله آشنا نبوده و ممکن است از این حق خود استفاده نکنند یا برخی بدون این‌که شرایط استفاده از این بیمه را داشته باشند نسبت به دریافت آن اقدام کنند. در این مطلب به بررسی این مسئله پرداخته و تمامی سؤالات در این رابطه را پاسخ خواهیم داد.

فرد بیکار چه کسی است؟

اولین مسئله که باید در مورد این بیمه و شرایط دریافت آن بررسی شود، این است که از نظر قانون بیمه بیکاری، بیکار به چه کسی گفته می‌شود. از نظر این قوانین، بیکار کسی است که تحت شرایط خاص و با توجه به تصمیمات مدیران کسب‌وکارها، مجبور به کناره‌گیری از شغل خود شده باشد. درواقع این افراد بر اساس نظر صاحبان کسب‌وکارها و به‌صورت غیرارادی، تعدیل شده‌اند؛ اما شرایط وارد شدن به کسب‌وکار جدید را دارند. به‌این‌ترتیب به این افراد، بیکار موقت گفته شده و می‌توان با پرداخت مبلغی به عنوان بیمه، از وی حمایت کرد.

بیشتر بخوانید: نکات مهم جلوگیری از کلاهبرداری از زبان وکیل کلاهبرداری

چه کسانی مشمول دریافت بیمه بیکاری هستند؟

حال که پاسخ مناسبی برای این سؤال که بیمه بیکاری چیست؟ پیدا کردید باید توجه داشته باشید که قوانین این بیمه سبب می‌شوند تا فقط تعداد محدودی از افراد بیکار موقت، مشمول دریافت این بیمه شوند؛ بنابراین قبل از این‌که نسبت به دریافت آن اقدام کنید باید به این مسئله توجه داشته باشید که آیا واجد شرایط اخذ این بیمه هستید یا خیر؟

شرایط دریافت بیمه برای افراد بیکار موقت به شرح زیر است:

البته در مورد پرداخت بیمه حداقل به مدت یک سال قبل از بیکاری، نکته‌ای وجود دارد. درصورتی‌که بیکاری فرد به دلیل آتش‌سوزی، جنگ و یا عواملی از این دست باشد، نیاز به پرداخت بیمه قبل از بیکاری نیست و فرد می‌تواند اقدام به دریافت این بیمه نماید.

پرداخت بیمه بیکاری تا چه زمانی ادامه خواهد یافت؟

مدت زمان پرداخت مبلغ بیمه بیکاری برای افراد بیکار موقت، متفاوت است. این مدت زمان بر اساس سابقه پرداخت بیمه قبل از بیکاری فرد تعیین می‌شود؛ اما به‌صورت کلی می‌توان چنین اظهار داشت که افراد مجرد بیکار شده می‌توانند تا 36 ماه و افراد متأهل تا 50 ماه مطابق با سابقه پرداخت بیمه، از این قانون استفاده نمایند. البته این قانون کلی در مورد افرادی است که توان کار داشته و آماده به کار هستند. درصورتی‌که فرد بیکار در رده سنی 55 سال و یا بیشتر از آن قرار داشته باشد، طبق قوانین و شرایط بیمه بیکاری می‌تواند تا زمانی که به سن بازنشستگی رسیده و از بیمه بازنشستگی استفاده کند، مبلغ این بیمه را دریافت نماید. البته این در صورتی است که فرد مسن تا 10 سال سابقه پرداخت بیمه داشته باشد.

قوانین مربوط به دریافت بیمه بیکاری کدم‌ اند؟

طبق آنچه در مورد این بیمه و شرایط دریافت آن گفته شد، اگر خود را واجد شرایط برای دریافت این بیمه می‌دانید باید با قوانین موجود در رابطه با آن آشنایی داشته باشید، زیرا درصورتی‌که به صورت غیرقانونی اقدام به دریافت آن کنید و بعد از مدتی مشخص شود که واجد شرایط دریافت این بیمه نبوده‌اید با عواقب گرفتن بیمه بیکاری مواجه خواهید شد. ازجمله این قوانین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بیکاری شما باید به صورت غیرارادی باشد: اگر مشخص شود که بیکاری شما به دلیل نقض آیین‌نامه‌های انضباطی تعیین شده توسط کارفرما بوده و یا در مورد انجام وظایف خود کوتاهی کرده‌اید و به همین دلیل از کار، بیکار شده‌اید نمی‌توانید از این بیمه استفاده کنید.
  • فرد دریافت‌کننده بیمه درصورتی‌که حین دریافت بیمه، شغل جدید پیدا کرده باشد باید آن را اعلام کند. در غیر این صورت پس از معلوم شدن این مسئله مجبور خواهد بود کلیه مبالغ دریافت شده پس از شروع به کار را به سازمان تأمین اجتماعی برگرداند.
  • فرد باید در مدت 30 روز پس از بیکار شدن، این مسئله را به سازمان تأمین اجتماعی اطلاع دهد. در غیر این صورت مجاز به دریافت این بیمه نخواهد بود. البته این مدت زمان در شرایط خاص، افزایش پیدا می‌کند.

 

بیشتر بدانید: وکیل طلاق توافقی چه کمکی به تسریع مراحل طلاق توافقی می کند؟

مدارک موردنیاز برای دریافت بیمه بیکاری

مدارک موردنیاز برای اقدام به دریافت این بیمه عبارت‌اند از:

میزان بیمه بیکاری در سال 1400 چقدر است؟

بر اساس قوانین بیمه، مبلغ بیمه بیکاری 1400 بر اساس قوانین زیر تعیین می‌شود:

میزان بیمه بیکاری در سال جدید

چه زمانی، واریز بیمه بیکاری برای فرد بیکار، قطع می‌شود؟

واریز مبلغ بیمه بیکاری برای فرد بیکار در شرایط زیر، قطع خواهد شد:

کلام آخر

بیمه بیکاری در جهت حمایت از افرادی که به صورت غیرارادی از کار، بیکار شده‌اند پرداخت می‌شود. افراد بیکار باید شرایط اخذ این بیمه را داشته و بر اساس قوانین این بیمه، مجاز به دریافت آن باشند. ازاین‌رو با مطالعه این مطلب می‌توانید با هر آنچه که در مورد این بیمه و شرایط دریافت آن تعیین شده است آشنا شده و اطرافیان و دوستان خود را نیز راهنمایی نمایید.

اگر در رابطه با قوانین کار سوالی دارید می توانید از مشاوره حقوقی اداره کار درموسسه صلح میزان مشورت بگیرید.

 

در facebook به اشتراک بگذارید
فیس بوک
در twitter به اشتراک بگذارید
توییتر
در linkedin به اشتراک بگذارید
لینکدین
در whatsapp به اشتراک بگذارید
واتس آپ

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر