اعسار از پرداخت مهریه چیست؟

اعسار از پرداخت مهریه
فهرست مطالب:

مهریه در قوانین کشور ما ایران و در شرع مقدس اسلام به نوعی حق زن لحاظ می‌شود. افراد با توافق طرفین مقدار مهریه را تعیین می‌کنند. اما زن در برخی شرایط مانند طلاق یا هر زمانی که پرداخت آن را در توان مالی همسرش دید، می‌تواند این حق خود را مطالبه کند. حال مرد می‌تواند مهریه را یکجا بپردازد یا تقاضای اعسار در پرداخت مهریه کند. ما در ادامه به مفهوم اعسار از پرداخت مهریه چیست؟ پاسخ داده و مطالبی در رابطه با این موضوع از زبان وکیل مهریه و وکیل اعسار موسسه صلح میزان ارائه می‌دهیم، پس با ما همراه باشید.

مفهوم اعسار از پرداخت مهریه

لغت اعسار از ریشه عسرت به معنای نداری و تنگ دستی می‌آید. مردان هنگام تعیین مهریه باید این نکته را مد نظر بگیرند که مهریه مانند یک چک سفید امضا برای بانوان است. آن‌ها هر زمانی که بخواهند و بدون نیاز به دلیلی می‌توانند از طریق دادگاه یا اجرائیات ثبت اسناد، مهریه خود را مطالبه کرده و به اجرا بگذارند. مردان نیز محکوم به پرداخت مهریه هستند.

پس از محکومیت مرد به پرداخت مهریه با رای قطعی دادگاه، اگر او اموال یا توان مالی پرداخت یک جای مهریه را نداشته باشد؛ می‌تواند به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کند و دادخواستی مبنی بر اعسار از پرداخت مهریه تنظیم کرده و مطرح نماید. پس از ارائه دادخواست اعسار در پرداخت مهریه توسط مرد، به او فرصت اثبات ناتوانی در پرداخت مهریه داده می‌شود. اگر او بتواند با دلایل قانع کننده و محکم اعسار خود را ثابت کند، در آخر، دادگاه دستور قسط بندی مهریه زن را صادر می‌نماید.

وکیل اعسار از پرداخت مهریه

ناتوانی در پرداخت مهریه، به اثبات نیاز دارد و کسی که باید آن را ثابت کند مدعی اعسار یا مرد است. یکی از مواردی که قانون گذاران تلاش کرده‌‌اند تا اثبات آن را راحت‌تر کنند، همین ناتوانی در پرداخت مهریه است. اما باز هم مرد برای این اثبات تحت مضیقه قرار می‌گیرد. انجام این موارد به تخصص نیاز دارد، مرد می‌تواند برای انجام بهتر امور خود وکیل انتخاب کند.

پس اگر مرد به پرداخت مهریه محکوم شد، اما اموال و تمکن مالی برای پرداخت مهریه را نداشته باشد. وکیل می‌تواند دادخواستی مبنی بر اعسار از پرداخت مهریه تنظیم کند تا بتواند با دلایل محکم عدم توانی مالی مرد را به اثبات برساند و در نتیجه پرداخت مهریه به صورت قسطی تعیین شود. در ضمن دعوای ناتوانی از پرداخت مهریه به همان شعبه دادگاهی ارجاع داده می‌شود که در آن مهریه توسط زن به اجرا گذاشته شده بود.

این روزها دیگر با وجود اعسار در پرداخت مهریه، حکم جلب مرد در دادگاه صادر نمی‌شود. پس اثبات این ناتوانی در محضر دادگاه کاری کاملا حساس می‌باشد. زیرا اگر رئیس دادگاه راجع به اعسار مرد قانع نشود و دعوا را رد کند، این حکم قطعی می‌شود. در نهایت اگر مرد مهریه را به طور کامل و یکجا پرداخت نکند حکم جلب وی صادر شده و به زندان محکوم می‌شود. البته در هر زمانی می‌تواند دوباره دادخواست ناتوانی در پرداخت مهریه را مطرح کند. پس حضور یک وکیل پایه یک یا یک وکیل حاذق برای پیشگیری از تمام این وقایع، ضروری است.

بیشتر بخوانید: شرایط گرفتن مهریه بعد از طلاق چیست؟

نکات مهم در مورد اعسار از پرداخت و قسط بندی مهریه

اعسار از پرداخت مهریه در طلاق توافقی

در طلاق توافقی زوج می‌تواند دادخواست اعسار از پرداخت مهریه را به دادگاه ارائه دهد و درخواست تعدیل و اقساط در پرداخت مهریه را داشته باشد و شرایط را به نفع خود به پایان برساند. اما اگر غیر این باشد و زن بتواند تمکن او را با ارائه مدارک معتبر یا گواهی شاهدان به اثبات دادگاه برساند، می‌تواند اقدام به رد درخواست اعسار مرد کرده و مهریه خود را کامل دریافت کند. 

اگر سوالی در رابطه با طلاق توافقی دارید میتوانید از وکیل طلاق توافقی صلح میزان بپرسید.

اعسار مهریه

تفاوت عندالمطالبه یا عندالاستطاعه بودن در اعسار از پرداخت مهریه چیست؟

می‌توان گفت: نوع مهریه بر نوع پرداخت آن تاثیر می‌گذارد. اگر مهریه زن عندالمطالبه باشد مرد موظف است که آن را یک جا پرداخت کند. اما اگر دارای عدم توانایی در پرداخت مهریه باشد باید درخواستی تحت عنوان عدم توانایی مالی برای پرداخت مهریه به دادگاه ارائه دهد. اما اگر مهریه زن عندالاستطاعه بود، دادگاه فرض می‌کند که مرد توان پرداخت آن را ندارد و این بار زن است که باید توانایی مرد را در پرداخت مهریه به دادگاه ثابت نماید.

بیشتر بخوانید: عواقب اجرا گذاشتن مهریه

سخن پایانی

مهریه هم مانند سایر بدهی‌ها، در صورتی که زن خواستار آن باشد، باید توسط مرد پرداخت شود. اعسار از پرداخت مهریه دارای قوانین و شرایط مختص خود می‌باشد. بهتر است برای دفاع بهتر و سپردی کردن درست مراحل قانونی اعسار مهریه در دادگاه، وکیل اعسار گرفت. زیرا آن‌ها به تمامی قوانین و تبصره‌های مرتبط با این موضوع واقف هستند و می‌توانند به همه افراد در رسیدن به حق و حقوقی که مستحق آن هستند، کمک کنند.

در facebook به اشتراک بگذارید
فیس بوک
در twitter به اشتراک بگذارید
توییتر
در linkedin به اشتراک بگذارید
لینکدین
در whatsapp به اشتراک بگذارید
واتس آپ

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر