اجرت المثل نگهداری مادر

اجرت المثل نگهداری مادر

اجرت المثل نگهداری مادر یکی از موضوعات حقوقی است که در دادگاه حقوقی قابل طرح است. در صورتیکه فرزندی نگهداری و مراقبت از مادر خود را برعهده دارد، برطبق قانون می تواند از فرزندان دیگر اجرت المثل ایام نگهداری مادر خود را درخواست نماید. مبلغ اجرت المثل در صورتیکه نگهداری مادر برای تبرع و به صورت رایگان نباشد قابل مطالبه است. میزان آن را کارشناس دادگاه مشخص می کند. بهتر است قبل ازهر اقدام در خصوص ارائه دادخواست اجرت المثل با بهترین وکیل خانواده در تهران در موسسه صلح میزان مشورت نمائید.

اجرت المثل چیست؟

اجرت المثل اصطلاح حقوقی است و یکی از راههایی که بتوان خسارت را جبران نمود تعریف شده است. در واقع بهای انجام کار توسط شخصی است که کاری را به قصد تبرع انجام نداده است. مثال اجرت المثل ایام زوجیت و یا نگهداری مادر.

قانون اجرت المثل نگهداری مادر

سوالی که وجود دارد این است که در مورد اجرت المثل نگهداری مادر به چه ماده قانونی می توان استناد نمود؟

برطبق ماده 336 قانون مدنی هر زمان شخص کاری انجام دهد که انجام آن کار دارای ارزش باشد و بتوان برای آن مزد یا اجرت تعیین نمود، شخصی که کار را انجام داده است 

برطبق این قانون مستحق اجرت است. اما اگر مشخص شود که انجام کار رایگان و نیکوکاری است، یعنی شخص قصد تبرع داشته است به آن اجرت تعلق نمی گیرد. در مورد اجرت المثل باید در دادگاه قصد عدم انجام این کار به صورت رایگان ثابت شود.

بیشتر بخوانید: آیا داشتن وکیل طلاق توافقی اجباری است؟

نفقه اقارب

در قانون مدنی نفقه اقارب تعریف نشده است. اما در ماده 1204 قانون مدنی مصادیق نفقه اقارب بیان شده است.

برطبق ماده 1204 قانون مدنی، نفقه اقارب شامل مسکن، لباس، غذا و اسباب و لوازم منزل برای رفع حاجت ضروری است.

میزان نفقه اقارب مانند زوجه، فرزند و پدر و مادر برطبق توانایی مالی شخص انفاق کننده تعیین می‌‌شود. اقارب بستگان نسبی در خط عمودی هستند.

شرایط پرداخت نفقه اقارب

برای پرداخت نفقه اقارب باید رابطه نسبی وجود داشته باشد.

در نتیجه به بستگان رضایی نفقه اقارب تعلق نمی‌گیرد.

برطبق ماده 1196 قانون مدنی، روابط بین اقارب نسبی در خط عمودی اعم از نزولی یا صعودی  ملزم به پرداخت نفقه است. شخصی که نفقه پرداخت می‌کند باید توانایی مالی داشته باشد.

برطبق ماده 1198 قانون مدنی شخصی که به پرداخت نفقه ملزم شده است باید توانایی مالی داشته باشد و دچار سختی در تامین معیشت زندگی خود نشود.

شخصی از اقارب مستحق نفقه است که ندارو فقیر باشد و به وسیله کار نتواند معیشت زندگی خود را تامین کند.

همچنین بستگان خط عمودی مانند فرزند و نوه بر نفقه پدر و مادر اولویت دارند.

برطبق ماده 1200 قانون مدنی، نفقه پدر و مادر برعهده فرزند و اولاد اولاد است. همچنین جنسیت فرزندان تاثیری در مسئولیت پرداخت نفقه پدر و مادر ندارد.

دادخواست مطالبه اجرت المثل نگهداری مادر

برای مطلبه اجرت المثل نگهداری مادر باید دادخواست به دادگاه ارائه شود.

برای این منظور شخص باید به دفتر خدمات الکترونیک مراجعه و دادخواست خود را ثبت نماید.

تمام مدارک و اسناد مراقبت و نگهداری از مادر باید ضمیمه دادخواست شود.

در بعضی موارد مادر خود مستمری متوفی شوهر خود را دریافت می نماید که در این حالت  اجرت المثل نگهداری وی از مستمری مربوطه پرداخت می‌شود. اما اگر مادر اموالی یا مستمری نداشته باشد، فرزندان موظف هستند به میزان مساوی هزینه های نگهداری و مراقبت مادر خود را پرداخت نمایند.

دادخواست مطالبه اجرت المثل نگهداری مادر

مبلغ اجرت المثل نگهداری مادر

مبلغ اجرت المثل توسط کارشناس رسمی دادگستری با دستور دادگاه حقوقی انجام می‌شود.

این مورد بیشتر زمانی مطرح می‌شود که مادر فوت کرده و از وی اموالی باقی مانده باشد.

در این مورد فرزندی که از مادر خود نگهداری و هزینه های وی را تامین نمود، می‌تواند اجرت المثل ایام نگهداری وی را از دیگر وراث وی درخواست نماید. قاضی ابتدا شرایطی که برای دریافت اجرت المثل لازم است را بررسی کرده و سپس برطبق نظر کارشناس دادگستری مبلغ آن را برطبق اسناد و مدارک نگهداری و هزینه‌ها تعیین می‌کند.

مبلغ اجرت المثل ازطریق ترکه مادر در صورت فوت وی یا توسط ورثه وی قابل پرداخت است. همچنین علاوه بر اجرت المثل می تواند تمام هزینه هایی که در مدت نگهداری مادر پرداخت شده است به سهم مساوی از برادر و خواهران خود دریافت نماید.

بهره مندی از وکیل متخصص

از آنجاییکه طرح دادخواست در دادگاه حقوقی نیازبه تسلط و تجربه دارد، قبل ازهر اقدام در خصوص طرح دعاوی مانند اجرت المثل با وکیل متخصص در موسسه طرح صلح میزان مشورت نمائید. سوالات و مشکلات حقوقی خود در مورد نحوه اجرت المثل نگهداری مادر، میزان و مبلغ آن با وکیل و یا مشاوره حقوقی خانواده در صلح میزان مطرح کنید تا در کوتاهترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشد.

سوالات متداول

آیا برای نگهداری مادر می توان از دیگر فرزندان اجرت المثل دریافت کرد؟

بله. برطبق ماده 336 قانون مدنی هر شخصی که کار با ارزشی را که مستحق اجرت و مزد است انجام دهد، می تواند اجرت دریافت نماید.

چگونه اجرت المثل نگهداری مادر مطالبه شود؟

برای مطالبه اجرت المثل نگهداری مادر باید دادخواستی با همین عنوان به دادگاه حقوقی ارائه نمود. برای این کار باید دادخواست مربوطه در دفتر الکترونیک قضایی به همراه مدارک و مستندات نگهداری از مادر به طرفیت بقیه فرزندان مطرح شود.

مبلغ اجرت المثل نگهداری مادر چقدر است.؟

میزان اجرت المثل نگهداری مادر برطبق نظر کارشناس دادگاه تعیین می‌شود.

میزان سهم پرداخت فرزندان در اجرت المثل نگهداری مادر چه میزان است.؟

میزان سهم اجرت المثل به میزان مساوی بین فرزندان تقسیم می‌شود. همچنین علاوه بر اجرت المثل می‌توان هزینه های انجام شده را نیز از فرزندان دریافت نمود.

5/5 - (1 امتیاز)
فیس بوک
توییتر
لینکدین
واتس آپ

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر